Jednání o polské vládě zřejmě zkrachovala

Pokusy sestavit novou polskou vládní koalici zřejmě definitivně zkrachovaly. Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských obsadilo všechny důležité funkce ve státě. Občanská platforma proto považuje další koaliční jednání za zbytečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Zdroj: ČTK

Hlavní vyjednavač za Občanskou platformu Jan Rokita odmítá jednat s designovaným premiérem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

"Nebudu se s nikým setkávat, vždyť to nemá žádný smysl. Věc je pro dnešek uzavřená. Nebudeme hrát před lidmi divadlo," rozčileně prohlásil Rokita.

Právo a spravedlnost může sestavit menšinovou vládu s podporou lidovců a extrémistických a antievropských stran - Sebeobrany Andrzeje Leppera a Ligy polských rodin. Musí ale jednat rychle - designovaný premiér musí nový představit Sejmu do středy. Jinak parlament navrhne na premiéra jinou osobu.

Prezident Kwaśniewski proto nevylučuje ani nové volby. "Kdyby se ukázalo, že ani v další dvoutýdenní lhůtě nedosáhneme žádného efektu, pak mám povinnost vypsat nové volby - konaly by se 15. ledna," uvedl odstupující polský prezident.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme