Jednání o polské vládě zřejmě zkrachovala

Pokusy sestavit novou polskou vládní koalici zřejmě definitivně zkrachovaly. Právo a spravedlnost bratrů Kaczyńských obsadilo všechny důležité funkce ve státě. Občanská platforma proto považuje další koaliční jednání za zbytečná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazimierz Marcinkiewicz | Foto: ČTK/AP

Hlavní vyjednavač za Občanskou platformu Jan Rokita odmítá jednat s designovaným premiérem Kazimierzem Marcinkiewiczem.

"Nebudu se s nikým setkávat, vždyť to nemá žádný smysl. Věc je pro dnešek uzavřená. Nebudeme hrát před lidmi divadlo," rozčileně prohlásil Rokita.

Právo a spravedlnost může sestavit menšinovou vládu s podporou lidovců a extrémistických a antievropských stran - Sebeobrany Andrzeje Leppera a Ligy polských rodin. Musí ale jednat rychle - designovaný premiér musí nový představit Sejmu do středy. Jinak parlament navrhne na premiéra jinou osobu.

Prezident Kwaśniewski proto nevylučuje ani nové volby. "Kdyby se ukázalo, že ani v další dvoutýdenní lhůtě nedosáhneme žádného efektu, pak mám povinnost vypsat nové volby - konaly by se 15. ledna," uvedl odstupující polský prezident.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme