Jednání o polské vládní koalici komplikuje spor o silové resorty

Polská vládní koalice ještě nevznikla a už je v krizi. Vyjednavači za Právo a spravedlnost a Občanskou platformu se nemohou dohodnout na rozdělení silových resortů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánská katedrála na Rynku | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Vítězné Právo a spravedlnost pro sebe žádá všechny silové resorty s výjimkou ministerstva obrany a chce kontrolovat i tajnou službu.

"Právo a spravedlnost vzniklo, aby zreformovalo stát v oblasti bezpečnosti. Občané nás kvůli tomu zvolili v parlamentních i prezidentských volbách a my proto potřebujeme ministerstvo spravedlnosti a vnitra. Tajné služby ze zákona spadají pod premiéra. S tím se nedá nic dělat," řekl kandidát na premiéra za Právo a spravedlnost Kazimierz Marcinkiewicz.

Zástupce Občanské platformy Jan Rokita upozornil, že tyto požadavky jsou absolutně nepřijatelné.

"Pokud se pan premiér domnívá, že v rukách Práva a spravedlnosti mají být úřady prezidenta, premiéra, ministra spravedlnosti, generálního prokurátora, ministra vnitra, velitele policie a navrch ještě šéfa tajných služeb, pak si pan premiér musí uvědomit, že takovou vládu bude Právo a spravedlnost vytvářet samo," řekl Rokita.

Východisko z krize mají večer hledat předsedové obou stran Donald Tusk a Jaroslaw Kaczyński.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme