Jednání o přistoupení k EU budou od ledna svižnější

Jednání České republiky s Evropskou komisí nebude už zdlouhavým vyměňováním stohů papírů, ale osobním setkáváním expertů k jednotlivým kapitolám. Sestavování a výměna dokumentů budou mít místo až v závěru přípravy každé kapitoly. Komise tuto změnu provádí proto, aby urychlila jednání. Velvyslanec ČR při EU Libor Sečka tuto změnu vítá, protože „ministerstva se budou cítit více vtažena do procesu jednání, budou na místě konfrontována s představami komise.“

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přístupové rozhovory probíhaly dosud tak, že česká strana připravila poziční dokument ke každé kapitole. Evropská komise na tomto základě vypracovala návrh společné pozice EU, na jehož základě pak diskutovaly členské státy o společném stanovisku. V něm obvykle, pokud kapitola nebyla zralá k předběžnému uzavření, požádaly českou stranu o doplnění, vysvětlení, upřesnění řady bodů. Praha na tyto požadavky vesměs písemně odpovídala; její informace sloužily komisi k přípravě dalšího návrhu pozice EU. Jen zřídka se k otevřeným problémům konaly technické konzultace, jež se nyní mají stát pravidlem.

Odborníci v Bruselu se obávají, jak budou členské státy Unie na toto tempo reagovat. Komise má však nyní v ruce trumf v podobě usnesení z Nice - může vždy členským zemím připomenout, co schválily a k čemu se zavázaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme