Jednání o řecké dluhové krizi v Bruselu skončila, znovu bez úspěchu
Jednání mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli neprobíhají zdaleka tak hladce, jak se mohlo zdát po pondělních prohlášeních na adresu nových řeckých reformních návrhů. Věřitelé totiž část z návrhů odmítli, protože by údajně vedly k další recesy řecké ekonomiky. Řekové mimo jiné navrhovali, že zvýší firemní daně, podle věřitelů ale mají Atény hlavně snižovat státní výdaje. Bez výsledku skončilo také večerní jednání ministrů financí platících eurem, pokračovat má zítra odpoledne.
„Zbývá ještě spousta práce, než bude dohoda,“ řekla prezidentka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová.
Zástupci Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské komise a Evropské centrální banky konstatovali, že řecké návrhy jsou nedostatečné. Navrhli Řekům, jak je dopracovat. To ale Atény odmítli. Ministři financí eurozóny tak neměli večer o čem jednat.
Jednání o řecké dluhové krizi v Bruselu skončila bez úspěchu. Více od zpravodaje Ondřeje Housky
Jednání expertů budou zřejmě pokračovat celou noc. Snahou je, aby byl zítra na stole návrh, nad kterým by se ministři mohli znovu ve čtvrtek sejít.
Řeky překvapilo, že jejich návrhy věřitelé odmítli. Představitelé věřitelů byli v pondělí celkem optimističtí.
Hlavním řeckým oponentem je teď zřejmě MMF, který má dvě výhrady: Podle něj se Řekové chtějí spoléhat na zvýšení daní. To má ale podle MMF horší dopad na ekonomický růst než škrty ve výdajích. Proto by Řekové měli spíše škrtat než zvyšovat daně.
Řecko je také podle MMF stát, kterému se dlouhodobě nedaří vybírat daně, má jeden z nejnižších podílů vybraných daní na HDP. Lagardeová řekla, že není věrohodné, jestliže Řekové říkají, že daní vyberou najednou více.
Podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase jsou ale nové návrhy dostatečné. Pokud nebude velmi rychle dohoda, Athénám můžou dojít peníze už v úterý. Řekové by taky mohli začít v panice vybírat z bank svoje vklady.
Řekové tento týden navrhli, že zvýší daň z přidané hodnoty, firemní daně a sociální příspěvky. Řecko musí k 30. červnu zaplatit MMF 1,54 miliard eur, jinak další peníze nedostanou.