Jednání o rozpočtu EU vstupuje do další fáze - očekává se nový britský návrh

Nový rozpočet Evropské unie na léta 2007 až 2013 stále není na světě. Ani včera šéfové vlád států pětadvacítky nepřijali pozměněný britský návrh. Někteří účastníci bruselského summitu Unie odhadují naděje, že se premiéři členských zemí shodnou na budoucím společném rozpočtu, asi na 50 procent. Jednání o rozpočtu bude pokračovat i dnes. Londýn totiž předloží jeho novou verzi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair a německá kancléřka Angela Merkelová

Britský premiér Tony Blair a německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

"Bude to těžké, řekl jsem vám cestou sem a když se na to tak dívám, měl jsme pravdu," řekl britský premiér Tony Bair na tiskové konferenci po včerejším jednání. Britský návrh napadají všichni účastníci bruselských jednání z těch či oněch důvodů.

Předseda britské vlády je s jednáním přesto spokojen. Podle něj totiž v první debatě vyjádřili státníci všech zemí EU touhu dospět k dohodě. A to i navzdory rozporům a kritice.

Mezi spokojenějšími je Česká republika, která by ani podle britských návrhů netratila. Po jednání v Bruselu to zdůraznil Jiří Paroubek: "Říkám otevřeně, že je to výhodná dohoda pro Českou republiku a pokud tato dohoda bude, tak je velká pravděpodobnost, že dokážeme vyčerpat více peněz, než kdybychom jich měli nominálně víc."

Podobné stanovisko zastává i slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, který připouští, že situace je vážná a každá země v rozpočtu hledá něco jiného. On sám je ale na dohodu připraven.

Francie a Polsko čekají na dnešní nový britský návrh

Dosavadní britskou představu o rozpočtu na druhou stranu rezolutně odmítá zhruba třetina členských zemí. Mezi ty, které považují britský návrh za nedostatečný patří například Francie. Paříž je dokonce připravena dohodu o rozpočtu zablokovat, pokud Londýn neustoupí v otázce snížení britské slevy z odvodů do rozpočtu.

Ještě v předvečer summitu žádal francouzský prezident Chirac britského premiéra Tonyho Blaira, aby Británie zvýšila své odvody do rozpočtu a aby byl změně mechanismus jeho výpočtu. Svůj požadavek zdůvodnil tím, že všechny bohaté země musí nést náklady na rozšíření Unie rovnoměrně.

Na rozdíl od Londýna také Paříž žádá, aby se k revizi všech položek rozpočtu přistoupilo až od roku 2014 a ne o šest let dříve, jak požaduje Velká Británie. Ta trvá na revizi francouzské zemědělské politiky, ale Francie považuje tuto otázku za bezpředmětnou.

Také Polsko zdůrazňuje, že nezmění své odmítavé stanovisko k britskému návrhu evropského rozpočtu a je připraveno britský návrh rozpočtu vetovat. Polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz ale doufá, že Tony Blair předloží dnes v poledne nový návrh.

Marcinkiewicz bude proto dnes dopoledne jednat s francouzskými a německými politiky o tom, jak přesvědčit Británii, aby více přispívala do společného rozpočtu a nekrátila peníze novým členským zemím.

Podle účastníka bruselských jednání Adama Bielana možnost na přijetí rozpočtu stále existuje: "Pan premiér Blair si uvědomuje, že premiér Marcinkiewicz nežertuje, když hovoří o vetovaní britského návrhu. Náš premiér má plnou podporu parlamentních stran. Očekáváme proto, že Tony Blair přijde s novým návrhem, aby se vyhnul fiasku," řekl polské televizi z Bruselu Adam Bielan.

Martin Dorazín, Jan Šmíd, Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme