Jednání o Šalitovi zkrachovala, izraelský voják se ze zajetí v nejbližší době nedostane

Šok a zklamání zavládlo u rodičů izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého drží už tisíc dní v zajetí Palestinci v Gaze. V noci se v protestním stanu před rezidencí premiéra dozvěděli o krachu zásadních rozhovorů, které měly zajistit Giladovi svobodu. Izraelští emisaři jednali v Egyptě o jeho výměně za stovky Palestinců a čekal se zásadní průlom.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gilad Šalit | Foto: www.habanim.org/

Delegace se ale vrátila s prázdnýma rukama. Izraelský premiér Ehud Olmert vydal prohlášení, že je to vina palestinského Hamasu. Ten prý náhle ustoupil od dohodnutých věcí a vrátil se na rok staré pozice.

Zdroje egyptských zprostředkovatelů mají ale jiné vysvětlení. Izrael má pustit stovky Palestinců, včetně odsouzených teroristů. Trvá ale na tom, že desítky z nich se nesmějí vrátit domů na palestinská území. Hamas naproti tomu připouští deportaci nanejvýš pěti teroristů.

Olmert doufal, že se mu podaří Šalita vysvobodit, než skončí jeho vláda. Vývoj posledních hodin proto izraelská média hodnotí jako fiasko.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme