Jednání o Severním Irsku znovu bez výsledku

Jednání severoirských politických stran v Belfastu ve snaze obnovit zemské shromáždění skončilo bezvýsledně za vzájemného obviňování. Vyjednávání se konalo pod záštitou vlád Británie a Irské republiky ale ztroskotalo na neshodách týkajících se dělby moci mezi unionostickými protestanty a republikánskými katolíky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair a Bertie Ahern | Zdroj: ČTK

Tyto rozhovory byly pokračováním jednání na hradě Leeds koncem minulého týdne, kdy se podle zpravodajů pokročilo v otázce zastavení činnosti bojůvek a jejich odzbrojení. Strana demokratických unionistů předložila návrh na zavedení širší odpovědnosti ministrů severoirské exekutivy. Avšak nacionalistické strany se obávaly veta unionistů. Britský ministr pro severorirské záležitosti Paul Murphy a irský státní tajemník Tom Kitt, pod jejichž patronátem se rozhovory v Belfastu konaly, nyní informují své vlády a bude se uvažovat o tom, jak v této patové situaci pokračovat dál.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme