Jednání o severokorejském jaderném programu zkrachovala

Další kolo šestistranných rozhovorů o severokorejském nukleárním programu v Pekingu skončilo bez výsledku. Pchjongjang odmítá naplnit dohodu z minulého měsíce, na základě které slíbil ukončit činnost svých nukleárních zařízení výměnou za ekonomickou pomoc. Hlavním problémem zůstává zablokovaný severokorejský bankovní účet v Macau.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Severní Korea se nebude bavit o zastavení činnosti svého hlavního reaktoru v Jongbjonu, dokud nezíská všech 25 milionů dolarů zablokovaných v Banco Delta v Macau.

Spojené státy sice už učinily vše, co bylo z jejich strany nutné pro jejich uvolnění, z technických důvodů ale prý ještě nedošlo k přesunu peněz na severokorejský účet v bance v Pekingu. Podle amerického jaderného vyjednavače Christophera Hilla musí být toto zpoždění překonáno.

Čínské ministerstvo zahraničí ještě oficiálně konec šestistranných rozhovorů neoznámilo, podle nejmenovaných představitelů pekingského letiště ale severokorejský vyjednavač Kim Kje-kwan už odletěl do Pchjongjangu.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme