Jednání OAS doprovázejí demonstrace proti americkému prezidentovi Bushovi

Summit Organizace amerických států (OAS) v argentinském letovisku Mar del Plata doprovázejí střety mezi policisty a demonstrujícími proti americkému prezidentovi Georgi Bushovi. Odpůrci zóny volného panamerického obchodu zapálili banku a jeden obchod. Zakládali i požáry na ulicích a ničili výlohy. Příslušníci bezpečnostních sil proti nim použili slzný plyn a gumové projektily. Venezuelský prezident Hugo Chávez po jedné z demonstrací v projevu řekl, že Latinská Amerika musí držet pospolu, aby se nepropadla na úroveň kolonie Spojených států.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Mar del Plata | Zdroj: ČTK

Největší pozornost na 4. summitu OAS poutá návrh prezidenta Spojených států George Bushe na vytvoření Celoamerické zóny volného obchodu. Na svých předběžných schůzkách politici k dohodě nedospěli. Návrh odmítají zejména jihoamerické státy, pro obnovení rozhovorů se naopak kromě Spojených států vyjádřily i Kanada, Chile a středoamerické státy.

Do letoviska Mar del Plata se sjely také desetitisíce demonstrantů, jejichž hlavním mluvčím se stal venezuelský prezident Hugo Chávez, který s plánem Bílého domu vytvořit Celoamerickou zónu volného obchodu nesouhlasí.

"Každý z nás, co jsme tu, má hrobnickou lopatu, protože tady na Mar del Plata je hrob projektu zóny volného panamerického obchodu," vyjádřil se Chávez.

Na protesty a demonstrace v Argentině reagují otevřeně i americká média. Dnešní hlavní americké deníky přinášejí fotografie z masových protibushovských demonstrací v argentinském Mar del Plata. Média připomínají, že protesty mohou doprovázet prezidenta Bushe také při dalších zastávkách na jeho cestě po Latinské Americe, dnes a zítra v Brazílii a před pondělním návratem do Washingtonu také v Panamě.

Americké televize ukazují i tisícové protiamerické shromáždění na stadionu, na kterém vlály vlajky s Che Guevarou a kde promluvil populistický venezuelský prezident Hugo Chávez, který ostře kritizoval Spojené státy. Přinášejí také záběry požárů, násilností a ničení obchodů jen pár set metrů od místa summitu.

Delegace vedená americkým prezidentem Georgem Bushem se snaží prohlubovat spojenectví s jednotlivými latinsko-americkými demokraciemi a dát jim naději na spravedlivější podmínky v mezinárodním obchodě a na vytvoření nových pracovních míst. Sumit 34 amerických lídrů dnes skončí a prezident Bush odletí do Brazílie.

Miroslav Konvalina, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme