Jednání OSN pod palbou novinářské kritiky
Další zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku skončilo. Jednání hodnotí dnešní světový tisk, a to spíše kriticky. Američtí a britští novináři se shodli, že pro členy organizace je těžké se na něčem dohodnout. Listy si všímají také ostrého předvolebního boje v Německu, kde se zítra především utkají Gerhard Schröeder a Angela Merkelová.
Po šedesáti letech od založení OSN se konal další summit OSN, tentokrát v New Yorku, začíná svůj komentář deník Christian Science Monitor. Představitelé zemí se tu sešli, aby humanita mohla promlouvat společným hlasem. Bohužel se ukázalo, že pro 191 členů je čím dál tím těžší se dohodnout. Trendem 21. století v zahraniční politice přitom je vytvářet dlouhodobé aliance. Snad se s tím mezinárodní organizace popere a ten společný hlas nakonec najde, doufá americký deník.
Britský deník Guardian stím souhlasí. Pro právě skončený summit OSN těžko najdeme slova chvály, píše ve svém dnešním vydání. Organizace zdaleka nenaplnila své ambice, což se ostatně očekávalo. Generální tajemník OSN Kofi Annan litoval hlavně toho, že se nepodařilo prosadit odzbrojení. Pro přítomné bylo příliš kontroverzní. Navíc odložili reformu rady bezpečnosti. Přesto se delegáti na něčem dohodli.
OSN má povinnost chránit. Genocida, etnické čistky a další válečné zločiny by se neměly, ve jménu suverenity státu, odpouštět. Nebylo jednoduché takovou myšlenku prosadit. Proti se postavil Egypt, Alžírsko, Kuba či Rusko. Ani Spojené Státy, přes neustálé mluvení o demokracii, nebyly dokumentem nadšeny. Prý preferují morální zodpovědnost. Přesto máme aspoň naději, že se organizaci podařil najít způsob, jak uchránit příští generace od masového zabíjení, optimisticky uzavírá deník Guardian.
Blížící se nedělní volby v Německu analyzuje deník International Herald Tribune. Němci, zdá se, stojí před historickým rozhodnutím. Mají zvolit ověřenou, solidní vládu se smyslem pro obchod, nebo odvážnou alternativu? Gerhard Schröeder je klasickým umírněným politikem, mírně vlevo od středu. Jeho předvolební kampaň připomínala reformy, které nedávno prosadil. Zachoval při tom stávající sociální systém a výhody pro pracující třídu. Díky nim to šlape, tvrdí kancléř svým voličům.
Na druhé straně je Křesťansko-demokratická Unie s výraznou Angelou Merkelovou. Ta je spíše pravicová a rozhodně vybočuje z řady. Bývalá přírodovědkyně z Východního Německa je ztělesněním outsidera, dokonce i ve své vlastní straně. Svou kampaň založila na změně. Do karet jí hraje, že v Německu to rozhodně nešlape tak, jak tvrdí Gerhard Schröeder. Merkelovou většina politiků v Německu hrubě podcenila. Jenže, kde je teď Angela Merkelová a kde jsou oni? Dodává deník International Herald Tribune.
Předvolební boj v Německu a napjatou atmosféru před zítřejším rozhodování voličů pozorně sledují také v sousedním Rakousku. Naši vídeňskou zpravodajku Marii Woodhamsovou zaujalo v tisku zajímavé srovnání Angela Merkelové s představitelkou dynastie Habsburků.
Princ Harry má za sebou jednu z velkých bitev a prošel jí se ctí, všímá si britský list Daily Telegraph. U příležitosti svých 21.narozenin se Harry ocitl pod palbou novinářů. Vypořádal se sní hladce. Když se probraly tradiční otázky na kouření, alkohol a řádění na oslavách, přešli novináři k politice. I tady princ Harry obstál. Od své minulé aféry s nacistickou uniformou, se totiž naučil neomlouvat se přímo.
Jeho podmíněné omluvy by mohl studovat leckterý protřelý politik. Princ Harry ustál i palbu otázek na aktivní službu v armádě. Mnoho novinářů totiž pochybuje, že by princ kdy položil svou nohu do písků irácké pouště. "Moje vyhlídky?" odpověděl princ: "Kancelářská práce v některé z polních nemocnic." Doufejme, že se mýlil, dodává Daily Telegraph.