Jednání pákistánské delegace s Talibanem bez úspěchu

Jednání pákistánské delegace v afghánském Kandaháru bylo znovu neuspěšné. Delegace složená převážně z islámských duchovních a učitelů muslimských škol nedokázala přesvědčit Taliban, aby vydal teroristu Usámu bin Ládina. Podle vyjádření pákistánských představitelů to byla poslední možnost, jak odvrátit hrozící útok Spojených států. Pozorovatelé soudí, že tak k odvetné akci za atentáty na New York a Washington může dojít velmi brzy. Protivládní afghánské hnutí Severní aliance je připraveno zaútočit na hlavní město Kábul a a pomoci tak případné akci Spojených států proti teroristům. Do Pákistánu a Íránu stále proudí tisíce afghánských uprchlíků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vyjednávací skupině byl i jeden z nejbližších spolupracovníků Talibanu v Pákistánu Rahmán, který už druhý týden organizuje protesty proti Američanům i proti vlastní vládě. Jeho strana podporovaná mimojiné Irákem se veřejně staví za Usámu bin Ládina. I proto si od těchto rozhovorů oficiální místa v Islámábádu hodně slibovala. V samotném Pákistánu byl dnes relativní klid, a to i přes výzvu zmiňovaného duchovního Rahmána, který na dnešek svolal celonárodní protesty proti podpoře, kterou Spojeným státům vyjádřil pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.

Jak se přímo v palebném postavení vojsk Severní aliance přesvědčil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, čekají opoziční vojáci na povel a jsou schopni podpořit akci Američanů útokem proti jednotkám vládnoucího Talibanu. Frontová linie je pouhé tři až čtyři kilometry od letiště Vagrán, které je asi 30 kilometrů od Kábulu. Severní koalice je připravena vytlačit od letiště vládní vojska, mající objekt na dostřel. Důležité letiště, o jehož použití se uvažovalo v souvislosti s akcí Spojených států proti afghánským teroristům, je sice poškozené, ale strategicky významné. Dnes vládl na afghánských bojištích klid diktovaný dnem volna apodle islámského náboženství.

Exodus uprchlíků z Afghánistánu neustává. Běženci míří hlavně do sousedního Pákistánu a Íránu. Tyto země už ale ohlásily, že jim docházejí prostředky. Generální tajemník OSN Kofi Annan žádá od mezinárodního společenství, aby na pomoc Afgháncům shromáždilo půl miliardy dolarů. Hlad totiž hrozí i lidem, kteří zůstávají v mezinárodně izolovaném Afghánistánu. Pákistán se dnes naposledy pokouší přimět afghánské vládní hnutí Taliban k vydání Usámy bin Ládina.

Afghánské vládní hnutí Taliban zadrželo britskou novinářku Yvonne Ridleyovou. Dopisovatelka nedělních novin Sunday Express byla podle informací BBC zatčena ve východním Afghánistánu asi 55 kilometrů od Džilalabádu, údajně spolu se dvěma průvodci. Pákistánská islámská agentura AIP uvedla, že Ridleyová měla na hlavě šátek a oblečena byla po afghánsku. Mluvčí britského ministerstva zahraničí řekl, že jeho pracovníci se snaží zjistit, zda se s Ridleyovou dobře zachází, a vyjádřil naději na rychlé vyřešení tohoto případu. Novinářka posílala články redakcím jak listu Sunday Express, tak denního sesterského listu Daily Express z pákistánských měst Pešaváru a Islámabádu.

Saudská arábie dala Spojeným státům k dispozici pro plánovanou vojenskou operaci základnu prince Sultána. Podle nejmenovaného saúdského diplomata budou moci americká zásobovací letadla odtud dopravovat vojenský materiál do dalších míst oblasti. Základna prince Sultána, která byla dokončená před šesti týdny, leží asi 100 kilometrů jihovýchodně od metropople Rijádu. Dnešní vydání amerického deníku Washington Post také tvrdí, že Saúdská Arábie povolila, aby se akce proti bin Ládinovi zúčastnily i americké jednotky umístěné na jejím území. Pentagon proto přestal hledat pro akci velitelství v jiné zemi Perského zálivu.

Centrální banka Spojených arabských emirátů nařídila všem finančním ústavům v zemi okamžité vyhledání a zmrazení účtů 26 teroristických organizací a jejich vůdců včetně Usámy bin Ládina. Jde o organizace, které označil americký prezident George Bush a které považuje za napojené na mezinárodní teroristickou síť. Všechny banky, směnárny, investiční společnosti, pojišťovny i finanční trhy musí ihned zmrazit účty, depozita a investice osob a organizací podezřelých z financování teroristických akcí. Finanční instituce nesmí převádět žádné prostředky z podezřelýc kont do žádné jiné země a všechny platby, které přijdou na tato konta, musí být okamžitě zmrazeny.

S představiteli OSN dnes bude v New Yorku jednat také ministr zahraničí Jan Kavan. Ten také předá na newyorské radnici peníze vybrané od občanů České republiky pro oběti útoku na Světové obchodní centrum. Spojené státy předložily klíčovým partnerům v Rdě bezpečnosti OSN návrh protiteroristické rezoluce. Ta by zavazovala všechny členské země, aby zmrazily účty teroristických organizací.

Pákistánská policie zahájila celostátní pátrání po lidech, kteří mají vztah k nejhledanějšímu muži na světě, Usámu bin Ládinovi. Několik osob bylo zadrženo, aby je úřady vyšetřily a vyslechly. Jde o podezřelé, kteří mohou přinést životně důležité informace o bin Ládinovi. Policie se řídí nařízením vlády zaměřovat se hlavně na islámské militantní skupiny.

V Afghánistánu už dva týdny údajně působí speciální americké jednotky, které pátrají po Úsamovi bin Ládinovi. Tvrdí to dnešní vydání deníku USA Today, který se odvolává na nejmenované americké a pákistánské představitele. Podle těchto zdrojů se první příslušníci speciálních komand v Afghánistánu objevili hned dva dny po útoku na New York a Washington - tedy 13. září. Vojáci prý operují v tří až pětičlenných skupinách za podpory vrtulníků Black Hawk MH-60K. Údajně se jim ale stále nedaří bin Ládina vypátrat, a požádali proto o pomoc zpravodajské služby dalších zemí. Mluvčí Pentagonu Victoria Clarke odmítla tyto informace komentovat.

Markéta Kaclová, Petr Voldán, Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme