Jednání řeckého prezidenta s lídry hlavních stran skončilo neúspěchem

V Řecku nedošlo k dohodě mezi prezidentem Karolosem Papuliasem a vůdci tří hlavních stran o nové vládě. Po skončení debaty ale nikdo z nich nechtěl nic říci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonis Samaras z konzervativní Nové demokracie odchází z jednání s prezidentem | Zdroj: Reuters

Po hodinu a půl trvající debatě prezident ani ostatní účastníci - Antonis Samaras z konzervativní Nové demokracie, Alexis Tsipras z krajně levicové strany SYRIZA a Evangelos Venizelos ze socialistického uskupení PASOK - jednání nijak nekomentovali.

V příštích dnech budou následovat jednání prezidenta s předsedy menších stran, které se při volbách před týdnem také dostaly do parlamentu. Tato setkání už budou individuální.

Dosavadní rozhovory ztroskotaly na Tsiprasově odmítavém postoji vůči úspornému kurzu, který od Řecka vyžaduje Evropská unie výměnou za mnohamiliardové úvěry. Na úsporném programu trvají hlavně dosud vládnoucí konzervativci a socialisté.

Zemi tak zřejmě čekají v červnu nové volby, ve kterých má Tsiprasova SYRIZA velkou šanci na vítězství. Pro Řecko však její prvenství může znamenat bankrot a odchod z eurozóny.


Jana Petrová, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme