Jednání summitu NATO v Rize dominuje Afghánistán

NATO řeší Afghánistán - takový je dosavadní průběh summitu Severoatlantické aliance v Rize. Členské státy jsou ale opatrné a přislibují jenom malé zvýšení počtu vojáků, které jsou ochotné do této země vyslat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaap de Hoop Scheffer

Jaap de Hoop Scheffer | Zdroj: ČTK

Opatrnost - tak se dá jedním slovem popsat dosavadní postoj členských zemí k řešení svízelné situace v Afghánistánu. Vojenští velitelé žádají už asi dva měsíce o posily, které potřebují hlavně na jihu země, kde stoupenci bývalého vládního hnutí Taliban útočí nejčastěji.

Několik zemí aliance - mimo jiné i Česká republika zatím - nabídlo už dříve mírné zvýšení počtu svých vojáků. Nyní tak mají učinit další státy. Nejde ale jen o to, aby v Afghánistánu bylo víc vojáků. Podstatné je, aby mohli být nasazeni i v bojových akcích na jihu země, kde je situace nejhorší.

Například Francie a Německo mají v Afghánistánu relativně vysoký počet vojáků. Jejich účast v misi ale váží na jisté podmínky, například že nemohou být nasazeni do bojových akcí, nebo nemohou opustit určitou provincii.

Podle signálů z dnešního jednání mají konkrétně tyto dvě země ty podmínky mírně uvolnit. Zatím to ale nevypadá, že by to umožnilo například přesun Francouzů z Kábulu nebo Němců ze severoafghánského Kunduzu na jih, kde jich je nejvíc třeba.

Německo má v této středoasijské zemi 2800 příslušníků Bundeswehru. Ti jsou dislokováni na severu země a spojencům na jihu vypomáhají pouze spojovací technikou a dopravními letouny.

Podle zdrojů z německé delegace zůstala kancléřka Merkelová i při prvních setkáních na summitu v Rize neoblomná. Zopakovala ovšem připravenost Německa vypomoci aliančním partnerům v jiných částech Afghánistánu v tzv. "nouzových situacích." Nasazení na severu země ale tím nesmí být dáno v sázku, konstatovala Merkelová.

Berlín už několik týdnů čelí intenzivnímu tlaku zejména ze strany Britů a Američanů, aby jeho jednotky dostaly pro afghánskou misi flexibilnější mandát. Nejmenovaný vysoký představitel Pentagonu to německým médiím vyjádřil tak, že "velitel afghánské mise musí mít možnost zvednout ráno sluchátko a večer mít v bojovém nasazení na jihu německý prapor."

V Afghánistánu jinak proti Talibanu v rámci utajované mise bojují příslušníci elitního německého komanda KSK.

Jiří Hošek, Marika Táborská, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme