Jednání v Kodani se údajně rozhýbala

Jednání na kodaňské konferenci se údajně rozhýbala. Tvrdí to tajemník OSN pro klimatické změny Yvo de Boer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klimatická konference v Kodani | Foto: Imagenet

Dánské předsednictví oznámilo, že už nebude vyjednávat dál o textu nové dohody, a na stole tak zůstala pouze původní verze OSN. Vrcholní politici ale stále přijíždějí s novými a novými návrhy, které by mohly ostatní přimět ke kompromisu.

Dánové vyjednávali o dohodě, která by se mohla líbit bohatším zemím, hlavně Evropě. Na žádost rozvojového světa ale svůj plán definitivně opustili. Jednání se tak odpoledne znovu rozhýbala.

Spojené státy jsou připraveny s ostatními zeměmi nabídnout 100 miliard dolarů ročně, prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Po konci Kjótského protokolu by měly tyto peníze pomoci rozvojovým zemím proti globálnímu oteplování.

Zatím to je ale jen číslo a slib; jak se fond naplní, se musí dojednat dnes a zítra. V jednáních je cítit napětí, objevují se sliby a země svalují vinu na ostatní. Je zde však cítit patrná snaha dosáhnout aspoň nějaké dohody.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme