Jednání Velké džirgy provázejí značné spory

Druhý den zasedání afghánské Velké džirgy, která by měla definitivně rozhodnout o budoucím vůdci země, začal dramaticky. Desítky rozhněvaných delegátů opustily jednání, neboť jsou přesvědčeni, že není zajištěna svobodná volba hlavy státu. Jediným kandidátem je šéf prozatímní vlády Hamíd Karzáí podporovaný Spojenými státy, což vyvolalo protesty proti údajné nedemokratičnosti. Na jihu Afghánistánu mezitím spojenci zahájili další ofenzivu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

delegáti Velké džirgy

delegáti Velké džirgy | Zdroj: ČTK

Jak z Kábulu hlásí naše spolupracovnice z agentury Epicentrum Petra Procházková, na zasedání Velké džirgy pokračují spory o složení nové vlády a poprvé se ve vystupeních některých delegátů objevily vážné výtky vůči přítomnosti cizinců a zahraničních armád v zemi. Sál se rozdělil na Afghánce v evropských oblecích, hovořící anglicky, a kmenové vůdce v turbanech, kteří - jak sami říkali - prožili ta nejtěžší období doma v Afghánistánu a strádali spolu s ním. Někteří z nich obviňovali OSN z vměšování do vnitřních záležitostí země.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Procházková o zasedání Loja džirgy

Už ráno část účastníků jednání na protest proti způsobu voleb příští vlády a tlaku především amerických poradců na delegáty džirgy hlavní stan opustila.

Hamíd Karzáí zůstal jediným kandidátem na prezidentskou funkci a jeho zvolení se zdá být jisté. Současného šéfa prozatímního kabinetu totiž jednoznačně podpořil bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh, který tak dal svým příznivcům zřetelně najevo, že sám chce zůstat pouze v roli "otce národa".

Přestože Karzáího podporují všechny vlivné osobnosti, má také silné odpůrce. Karzáí sám je sice Paštún, proti jeho kandidatuře však protestují i jižní paštúnské kmeny, a to proto, že Karzáí hodlá ponechat v budoucí vládě rozhodující křesla Tádžikům - odvěkým rivalům Paštúnů - a chce omezit absolutní moc kmenových vůdců. I když bude Karzáí nakonec zvolen, komplikovaná jednání o dalších ministrech budou pokračovat ještě nejméně pět dnů.

Včerejší zasedání afghánské Velké džirgy provázel chaos. Karzáí vpodvečer sdělil agentuře Reuters, že byl právě zvolen prezidentem. Toto tvrzení ale později uvedl na pravou míru jeho mluvčí. Karzáí si podle něj mylně vysvětlil potlesk delegátů v sále, když se domníval, že pro něj hlasují. Potlesk ale patřil exkráli Záhiru šáhovi.

Zatímco v Kábulu se odehrávají přestřelky pouze slovní, na jihu země 150 kilometrů od města Kandahár byla zahájena další bojová operace. Vojska protiteroristické koalice pod vedením Američanů pátrají po roztroušených jednotkách Talibanu a Al-Káidy. Do akce byly zapojeny i bojové vrtulníky a tanky.

Marika Táborská, Martin Hromádka, Petra Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme