Jednáním o vstupu Turecka do Unie už nic nebrání

Turci mohou začít jednat o vstupu do Evropské unie. To je výsledek mnohahodinových napjatých rozhovorů ministrů zahraničí členských zemí EU v Lucemburku. Pětadvacítka loni v prosinci slíbila Ankaře, že přístupová jednání odstartují právě 3. října. Poslední překážku ale Unie odbourala až večer. Dohodla se totiž konečně na tzv. vyjednávacím rámci, bez kterého by rozhovory nemohly začít. Na kompromisní návrh vyjednávací pozice Unie pak přistoupila i Ankara. V lucemburských kuloárech se mluví o tom, že by rozhovory s Tureckem mohly slavnostně odstartovat ještě pozdě večer.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

turecká vlajka | Zdroj: ČTK

Pro obě strany je důležité symbolicky spustit proces právě 3. října, protože Evropská unie se na loňském prosincovém summitu k tomuto termínu zavázala. Navíc Evropská komise dospěla v červenci k závěru, že Turecko splnilo všechny vytyčené podmínky.

Všeobecně se očekává, že rozhovory potrvají nejméně deset let. Brusel se jejich včasným zahájením podle komentátorů vyhne dalšímu selhání, které by jen umocnilo krizi po neúspěšných referendech o evropské ústavě ve Francii a Nizozemí a po krachu jednání o společném rozpočtu. Podle agentury AP na start rozhovorů během dne významně naléhaly Spojené státy.

Dohodu až do pozdního odpoledne na jednání ministrů zahraničí EU v Lucemburku blokovalo hlavně Rakousko. Proti budoucímu členství Turecka v Unii je totiž 80 procent Rakušanů. Vídeň proto původně požadovala, aby takzvaný vyjednávací rámec počítal vedle plnohodnotného členství Ankary v EU také s tím, že jednání nakonec dospěje pouze k "privilegovanému partnerství".

Zuzana Bančanská, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme