Jednatřicetiletý kancléř? Sebastian Kurz ovládl titulky rakouského i evropského tisku

Parlamentní volby v Rakousku vyhráli lidovci v čele s jednatřicetiletým Sebastianem Kurzem. Rakušané se tak loučí s velkou koalicí a vyhlížejí nejmladšího kancléře v historii. To je téma, které je pochopitelně na titulních stránkách všech velkých rakouských deníků.

Vídeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První strany rakouského tisku po volbách

První strany rakouského tisku po volbách | Zdroj: Český rozhlas

Sice ještě nejsou spočítány korespondenční hlasy, podle průběžných výsledků ale lidová strana ÖVP dostala téměř 32 procent hlasů. Druhá skončila protiimigrační Svobodná strana Rakouska FPÖ pod vedením Hanse-Christiana Stracheho. Na třetím místě pak s necelými 27 procenty zůstali sociální demokraté, pro které jde zároveň o nejhorší výsledek v historii strany. Všímá si toho například list Der Standard.

Pravděpodobný nový rakouský kancléř je i na první straně listu Der Standard | Zdroj: Repro Der Standard

Podle Standardu volili Svobodné hlavně lidé s výučním listem, zatímco u vysokoškoláků vedli právě vítězní lidovci. Rakousko teď míří doprava, hlásá německý deník Die Zeit. Předseda lidovců Sebastian Kurz se stane nejmladším předsedou vlády v historii Rakouska - prezident Alexander van der Bellen už oznámil, že ho pověří sestavením vlády.

Kancléř, kterému je 31

SPÖ se nepodařilo odstranit problém migrace a nahradit ji ostatními. Měla také slabou volební kampaň,“ komentuje výsledky voleb rakouský deník Die Presse na první straně v článku Jednatřicetiletý kancléř?

Jednatřicetiletý kancléř? ptá se Die Presse | Zdroj: Repro Die Presse

Sebastian Kurz jasně ovládl i titulky bulváru. Nejčtenější deník Kronen Zeitung píše o více či méně špinavém volebním boji“ a také zdůrazňuje věk pravděpoodbného nového kancléře Kurze.

Oficiální výsledky potvrdí rakouské úřady až v pondělí, kdy budou započítány i korespondenční hlasy. Už teď je ale víceméně jasné, že bude zemi šéfovat černomodrá koalice, píše německý týdeník Die Zeit.

I když se prý ve volebním štábu sociálních demokratů při oznámení předběžných výsledků hlasitě tleskalo, nemá strana podle Zeitu jediný důvod k radosti ze třetího místa. Před sebou má totiž minimálně pět let v opozici, dodává německý deník.

Titulka rakouského bulvárního deníku je jasná: Sebastian Kurz | Zdroj: Repro Kronen Zeitung

Triumfální úspěch

Na předběžné výsledky rakouských voleb reaguje mimo jiné také britský list The Guardian. Podle něj je o poprvé v rakouské historii, co dvě pravicové strany v parlamentních volbách navýšily počet křesel v Národní radě, aniž by samy sobě přetáhly voliče.

Pro Sebastiana Kurze je to triumfální úspěch, píše The Guardian. Čeká ho ale dilema, zda vytvoří koalici s krajně pravicovými svobodnými, jak předpokládají někteří analytici. Protiimigrační strana je v Rakouskou dlouhodobě spojovaná s bývalými nacisty, připomíná The Guardian.

Z českých deníků má zprávu o rakouských ovlbách na první straně například MF Dnes s titulkem Mladík kanceléřem, Kurz vyhrál nebo Lidové noviny: Mladá krev v čele Rakouska“.

Francouzské noviny Le Figaro ve svém pondělním vydání píšou o Kurzovi jako o mladém vlkovi rakouské pravice, který má zamířeno do kancléřství. Německý Der Tagesspiegel se věnuje saským zemským volbám, o Kurzovi píše na podvalu v článku Rakousko míří doprava“.

Matěj Skalický, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme