Jedním z úkolů příští německé vlády je i zpřísnění zákona o prostituci

Německo je dnes sexuálním rájem. K našim západním sousedům míří za sexuální turistikou stále větší počet cizinců. Podél hranic s Francií, Dánskem a Nizozemskem vyrostly nebo se budují takzvané obří wellness nevěstince. Příští německá vláda hodlá situaci změnit. Mezi projekty, které chce v příštích čtyřech letech prosadit, je i zpřísnění stávajícího zákona o prostituci. Píše se o tom i v tento týden uzavřené koaliční dohodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrť červených luceren Reeperbahn v Hamburku

Čtvrť červených luceren Reeperbahn v Hamburku | Foto: Klára Stejskalová

„Podle odhadů se tu dnes prostitucí živí 400 tisíc žen, převážně z chudých zemí východní Evropy nebo Afriky. A ty denně obslouží kolem milionu mužů. Legalizace prostituce spustila nevídaný obchod s ženami,“ rozčiluje se šéfredaktorka feministického časopisu Emma Alice Schwarzerová.

Proti prostituci bojuje dlouhé roky. Právě vydala knihu Prostituce - německý skandál. A iniciovala petici proti změně zákona z roku 2002.

Tehdy vláda SPD a zelených přijala zákon o její legalizaci. Měl zlepšit pracovních práva sexuálních pracovnic, umožnit jim platit si zdravotní a důchodové pojištění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu natáčela zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

„Místo toho rozpoutal obchod s otrokyněmi. Statistiky ze všech zemí, kde je prostituce legální, ukazují, že tam prostituce výrazně narostla. Je to obrovský byznys. Ročně se v něm protočí 14,5 miliardy eur,“ tvrdí Schwarzerová.

Majitelem největších nevěstinců v Německu je pan Rudloff. Fotografka Bettina Flitnerová strávila v jeho zařízení v Kolíně nad Rýnem celý týden. Zajímali ji muži, kteří takové podniky navštěvují. Fotografie devíti z nich pak vyšly v časopise Stern.

„Ti muži jsou kompletně k vidění i se zkrácenými jmény a povoláním. Původně jsem si myslela, že na to přistoupí spíše cizinci, ale ti to odmítli, protože v jejich zemích je ostuda chodit za prostitutkami. Němečtí muži, kteří se nechali fotit, mají v hlavách, že to je něco normálního,“ říká Bettina Flitnerová.

„První, co člověka v nevěstinci pana Rudloffa překvapí, je, že všechny ženy jsou nahé. Jen mají přes rameno kabelku. Muži jsou v koupacích pláštích. Druhou věcí je, že všech sto žen, které jsem za týden viděla, jsou z Rumunska a Bulharska a neumí ani slovo německy,“ pokračuje Flitnerová.

Podle policejních expertů většina z nich skončila v podobném zařízení nedobrovolně, často je prodaly vlastní rodiny. Po přijetí zákona o legalizaci jim ale německá policie, pokud si sami nestěžují, nemůže nijak pomoci.

Švédský vzor

Němek, které se v Německu živí prostitucí, je jenom minimum. Jednou z nich je Emmy Steelová:

„Nepotkala jsem nikoho, kdo by dělal tuhle práci z donucení. Jsou to přece dospělé ženy, které se samy dobrovolně rozhodnou.“

Emmy Steel je členkou berlínské organizace Hydra. Ta pomáhá ostatním prostitutkám například s daňovým poradenstvím. V současném souboji o podobu prostituce obhajuje stávající zákon.

Alice Schwarzerová naopak doufá, že příští německá vláda vedená kancléřkou Merkelovou by mohla zákon změnit. Za vzor považuje Švédsko:

„Rádi bychom se inspirovali severským modelem. Muži se tam veřejně hlásí k tomu, že taková zařízení nenavštěvují.“

Takové klima v Německu nepanuje. Řada lidí považuje prostituci za práci jako každou jinou. Německá vláda navíc legalizací prostituce umožnila, aby organizované kriminální skupiny jako Hell´s Angeles mohly zcela legálně ovládnout celé čtvrti červených luceren.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme