Jednomu z hlavních lídrů opozice hrozí v Rusku až 10 let vězení

Ruští vyšetřovatelé začali stíhat jednoho z hlavních lídrů opozice Sergeje Udalcova. Organizátor protiputinovských demonstrací čelí obvinění z plánování masových nepokojů. Hrozit mu může až desetileté vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Moskvě zatkla opozičního lídra Sergeje Udalcova | Zdroj: ČTK

Úřady obvinění opírají o pořad, který nedávno odvysílala prokremelská televizní stanice NTV. Jeho autoři tvrdili, že Sergej Udalcov dostával peníze a instrukce k rozpoutání masových protestů v Rusku od jednoho z gruzínských politiků, spojených s prezidentem Saakašvilim.

Policie od rána prohledávala Udalcovův byt. Pak lídra opozice převezla k výslechu. Vyšetřovatelé si pozvali i další opoziční aktivisty, mezi nimi Leonida Razvožajeva, kteý pracuje jako asistent opozičního poslance Ilji Ponomarjova. Ten přirovnal postup ruských úřadů k atmosféře na počátku stalinských represí ze 30. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obvinění Sergeje Udalcova informovala moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Udalcov, který stál v čele několika úřady povolených velkých protestů, obvinění odmítá. Také gruzínský poslanec tvrdí, že s Udalcovem nikdy o státním převratu nemluvil. Kritikové viní televizi z vykonstruování důkazů na zakázku.

Po návratu Vladimira Putina do Kremlu jde už o několikátý případ, kdy je terčem stíhání někdo z výrazných tváří opozice. Obvinění z hospodářského trestného činu čelí další opoziční lídr Alexej Navalnyj, který stál společně s Udalcovem v čele všech úřady povolených protivládních demonstrací.

V minulých měsících parlament ovládaný prokremelskou stranou Jednotné Rusko prosadil řadu zákonů, jejímž cílem je podle analytiků potlačit odpor společnosti. Dnešní zásah považují politologové za jasné varování Putinova establishmentu vůči oponentům. Úřady prý testují, jak daleko mohou v krocích vůči opozici zajít.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme