Unijní státy se dohodly na zákazu jednorázových plastů, souhlasilo i Česko

Státy Evropské unie se dohodly na zákazu plastových výrobků na jedno použití. Shodu oznámila rakouská ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová, jejíž země unii předsedá, a v tiskové zprávě také Rada EU. Zákaz vybraných jednorázových plastových výrobků tento měsíc podpořil Evropský parlament (EP), což spolu se středečním souhlasem zemí EU otevírá cestu ke konečné dohodě na tom, jak v unii plastový odpad omezit.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plastový odpad (ilustrační foto) | Foto: Ben Kerckx | Zdroj: Pixabay

Köstingerová doplnila, že země EU se ve středu na diplomatické úrovni dohodly potřebnou dvoutřetinovou většinou. Rakouská ministryně rozhodnutí označila za významný krok k budoucnosti bez plastů. Rakouský kompromisní návrh byl ve středu podle diplomatických informací ČTK přijatelný také pro Českou republiku.

Evropský parlament schválil zákaz některých jednorázových plastů, je přísnější než původní návrh

Číst článek

Zákaz by se měl týkat například plastového nádobí, příborů, brček, tyčinek do uší nebo tyček k balonkům. U těchto předmětů chce Evropská komise (EK) od roku 2021 zabránit tomu, aby se dostaly na trh, neboť se domnívá, že pro ně existují cenově přijatelné alternativy v ekologičtějším provedení.

Členské státy se ve středu shodly na tom, že komise má připravit návod, které výrobky přesně bude možné označovat za jednorázově použitelné. Návrh například rozšířily o polystyrenové kelímky na nápoje, naopak jednoznačně uvedly, že nová pravidla se netýkají skleněných a kovových lahví.

Země také navrhují silnější odpovědnost nejen výrobců, kteří by měli platit náklady za likvidaci plastových odpadků, ale také těch firem, které podobné zboží do Evropy dovážejí.

Europarlament svou pozici k návrhu komise odhlasoval 24. října. Rozhovory o konečné podobě směrnice by měly začít 6. listopadu.

Když Evropská komise zákaz jednorázových plastových výrobků v květnu navrhovala, připomínala, že podobné předměty tvoří asi 70 procent všech odpadků v mořích. Návrh má podle ní zabránit škodám na životním prostředí, které by do roku 2030 představovaly ekvivalent 22 miliard eur (570,5 miliardy Kč), a ušetřit spotřebitelům asi 6,5 miliardy eur (168,5 miliardy Kč).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme