Jednotky Muammara Kaddáfího postupují na Benghází

Libyjské ozbrojené síly tvrdí, že v neděli zastaví vojenské operace. Chtějí tak dát rebelům šanci, aby se vzdali. Bez dalších detailů to oznámila televize Al Arabía.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Libyjští vládní vojáci stojí u města Adžedábíja. | Foto: Reuters

Libyjská státní televize zase informovala, že Kaddáfího síly dobyly Misurátu, ležící v západní části země. Obyvatelé třetího největšího města v zemi a povstalci to ale popírají. Ke strategickému Benghází zbývá Kaddáfího jednotkám přibližně 160 kilometrů.

Povstalci dnes také oznámili, že jejich síly odrazily útok Kaddáfího jednotek na strategicky významné město Adžedábíju. Tripolis ale tvrdí, že Adžedábíja padla a že Kaddáfího jednotky už postupují k opoziční metropoli Benghází.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák mluví o aktuální situaci týkající se Libye v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

V New Yorku se mezitím Rada bezpečnosti OSN pře, zda zavést či nezavést bezletovou zónu nad Libyí. Možná se rozhodne už dnes, ale spíše zítra. Rozhodnutí může za podle zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka ovlivnit rozpoložení jednotlivých členů Rady.

Rusko a Čína mají podle jeho slov silné výhrady k rezoluci, protože se mimo jiné bojí, že bezletová zóna by znamenala zatažení do pozemních bojů. Tyto státy také obecně nerady schvalují to, čemu říkají „vměšování do záležitostí jiných států“, protože se bojí, že kdyby ony potlačovaly své vlastní povstalce, tak na základě tohoto precedentu bude chtít svět zasahovat vůči nim samotným.

Do nedávné doby měly výhrady také Spojené státy, nyní svůj postoj ale změnily. Už jsou pro bezletovou zónu. Souhlas s bezletovou zónou by podle Milana Slezáka rozhodně neměl zároveň znamenat pozemní okupaci.

Útok ještě dnes

Benghází napadneme ještě dnes, prohlásil libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v rozhlasovém projevu. Nabídl zároveň amnestii těm, kdo se vzdají, a prohlásil, že pro ostatní nebude slitování.

Beghází je hlavní baštou libyjských povstalců, kteří Kaddáfího ofenzívě čelí jen s obtížemi. Pomohlo by jim zavedení bezletové zóny, o kterém bude ještě dnes hlasovat Rada bezpečnosti.

Podle agentury Reuters, která návrh dokumentu získala, se v něm počítá i se všemi nezbytnými kroky k ochraně ohrožených civilistů.

Hanka Shánělová, Milan Slezák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme