Jednotný test pro uchazeče o občanství v Německu nebude

Německo nezavede jednotný test pro uchazeče o státní občanství. Zemští ministři vnitra se na znění takového testu nedokázali shodnout. O tématu se v Německu rozpoutala bouřlivá diskuse poté, co kontroverzní vědomostní a morální testy zavedli v Bádensku-Württembersku a Hesensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

Hesenský test, který čítá 100 otázek, připomíná ze všeho nejvíc soutěž "Chcete být milionářem." Žadatel o státní občanství by měl třeba vědět, jaký motiv ostrova Rujána si německý malíř Caspar David Friedrich vybral pro jeden ze svých nejznámějších obrazů. V Bádensku zase prověřují kladný postoj muslimů k demokratickému ústavnímu zřízení.

Ministři vnitra jednotlivých spolkových zemí oba tyto modely zavrhli. Podle bavorského ministra vnitra Becksteina by měl férovou šanci na zisk občanství dostat i dělník, který stál 20 let poctivě u výrobního pásu, a ne jen akademici.

O podobě prověrky si tak zřejmě spolkové země budou rozhodovat samy. Jednotná by ale měla být jazyková zkouška, kde musí uchazeč prokázat dostatečné ústní i písemné znalosti němčiny.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme