Jednoznačný a spravedlivý. Zástupci zemí EU schválili plán pro vyjednávání Brexitu

Lídři 27 zemí Evropské unie jednomyslně schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství. Několik desítek minut po zahájení sobotního mimořádného summitu EU v Bruselu to oznámil předseda Evropské rady Donald Tusk. Mandát pro vyjednávání je podle něj "jednoznačný a spravedlivý".

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

EU trvá na jednání ve dvou fázích, kdy by diskuse o nových vztazích s Británii přišla na pořad až poté, co bude "dostatečný pokrok" v jednáních o podobě rozchodu.

Premiér Bohuslav Sobotka na twitteru napsal, že unijní lídři potvrdili jednotný a společný postup. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že závěry byly přijaty asi 15 minut po začátku summitu.

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani, který se úvodu jednání prezidentů a premiérů tradičně zúčastnil, před novináři opakovaně zdůrazňoval jednotu 27 členů EU i evropských institucí.

"Jednání s Británií nebude jednoduché. Samozřejmě, že budou problémy a obtíže. Ale nejdůležitějším bodem je jednota Evropské unie. Chceme-li dobré výsledky, musíme pracovat všichni společně," uvedl Tajani.

Minutové rozhodnutí

Dobře informovaný unijní činitel novinářům řekl, že rozhodování trvalo jen asi minutu. Označil to za nejkratší debatu nad připravenými závěry summitu v historii unie.

Po přijetí závěrů začala podle unijního činitele mezi šéfy států a vlád debata o tom, co považují za nepřekročitelné záležitosti při vyjednávání. Sobotka už dříve uvedl, že pro Česko je takovou červenou linií zachování současných práv Čechů žijících v Británii.

V textu schváleného dokumentu, který byl předem připraven a do kterého v sobotu prezidenti a premiéři nijak nezasahovali, je tato věc zmíněna jako první priorita; je v něm zdůrazněna potřeba zachování práv občanů EU a jejich rodin v Británii po takzvaném brexitu. V Británii jsou podle odhadů asi tři miliony lidí z jiných zemí unie, zatímco v EU žije asi milion občanů Británie.

Češka žije v Británii 16 let, trvalý pobyt ale nedostala. Po brexitu žije v nejistotě jako tisíce dalších Evropanů

Číst článek

Dokument konkrétně zmiňuje potřebu dohody na vzájemných zárukách, které musejí být "účinné, prosaditelné, nediskriminační a dostatečně široké". Přímo je v textu připomenut nárok na zisk trvalého pobytu po pěti letech legálního přebývání v zemi. Tato práva musejí být podle pozice EU zajišťována rychlými a jednoduchými administrativními postupy. Tusk po summitu uvedl, že od Londýna čeká seriózní odpověď na evropské požadavky ohledně ochrany práv občanů EU v Británii po odchodu.

Pro unii je klíčová také dohoda na tom, že Britové dodrží všechny své finanční závazky, které na sebe jako členská země EU vzali. Výsledkem by měla být domluva na jediném finančním vyrovnání, především na způsobu výpočtu konečné částky, i na způsobu, jakým ji Londýn splatí. Německá kancléřka Angela Merkelová ale uvedla, že zatím není známa výše finančních závazků, které by měla Británie v souvislosti s odchodem dodržet.

Irská otázka

Třetí zásadní věcí pro první fázi jednání je podle v sobotu schváleného materiálu dohoda o řešení situace na hranicích mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Summit by měl v sobotu také na irskou žádost prohlásit, že v případě sjednocení Irska se také území, které teď patří k Británii, stane součástí Evropské unie.
Sobotní summit k brexitu je prvním oficiálním setkáním v tomto formátu, kdy zasedá 27 zemí unie bez Británie.

Na základě schválených vodítek vypracuje Evropská komise návrh konkrétních směrnic pro vyjednávací tým EU vedený bývalým eurokomisařem Michelem Barnierem. Tyto směrnice by měli 22. května schválit ministři zodpovědní za unijní problematiku. Barnier očekává, že samotná vyjednávání začnou až v polovině června po předčasných parlamentních volbách v Británii.

čtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme