Jednu kávu sobě a druhou pro nemajetné. ‚Zavěšená káva‘ oslovila Brity

Princip je jednoduchý: zaplatit za dvě kávy, ale vypít jen jednu. Ta druhá je pro někoho, kdo je teď momentálně ve svízelné situaci. V angličtině se tomu říká „suspended coffee", v češtině třeba odložená nebo taky „zavěšená" káva. Systém funguje několik let i v Česku, v Londýně se ale k projektu před několika měsíci připojila teprve první kavárna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Snídaně (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Nechceme lidi do ničeho nutit," říká manažerka kavárny Coffee 7 Hettie a dále vysvětluje filozofii podniku v chudé východolondýnské čtvrti Forest Gate:

„Musejí se na odloženou kávu napřed sami zeptat. Nechceme, aby naši zákazníci měli pocit, že si musejí „zavěšenou" kávu koupit. Není to jako žebrání na ulici, nežádáme lidi o peníze.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Coffee 7 v Londýně navštívil a odloženou kávu zakoupil zpravodaj Českého rozhlasu ve Velké Británii Jiří Hošek

„Už jsem několikrát možnosti odložené kávy využil. Nemám teď zrovna dvakrát štěstí v životě," vypráví u šálku opravdu dobré kávy Velšan Steve, jeden ze skalních hostů kavárny Coffee 7.

Lidi jsou podle něj opravdu přátelští a v kavárně je komunitní atmosféra.

„Kdybych neměl možnost sem chodit, seděl bych asi 24 hodin denně, 7 dní v týdnu zavřený doma. Už jsem taky sám koupil pár odložených káv, abych zčásti zaplatil ty, co jsem tu ,na sekeru´ měl. Ale tenhle projekt je opravdu víc než jen o kávě," pochvaluje si Steve.

Tradice odložené kávy (caffé sospeso) vznikla po 2. světové válce v Neapoli. Zvyk s hospodářským růstem země téměř vymizel a ožívá opět s vypuknutím ekonomické krize v roce 2008. Akt solidarity se rychle globálně rozšířil. V Praze funguje na tomto principu kavárna U zavěšenýho kafe, a to už 18 let.

Zakoupené i odebrané kávy se evidují na prostém bílém papíře za barem. Když člověk v tíživé situaci přijde do Coffee 7 a žádná odložená káva není momentálně k dispozici, neznamená to, že žádnou nedostane.

Odložená káva někoho zahřeje minimálně na těle a dárce zase na duši. Projekt odložené kávy zažívá v době ekonomické krize renesanci. V britské metropoli se k němu přidávají další malé kavárny a hlavně o něm vážně uvažují některé nadnárodní řetězce.

Jiří Hošek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme