V Austrálii se objevují jehly v jahodách. ‚Zlovolný zločin, útok na širokou veřejnost,‘ řekl ministr

Australané mají strach z šicích jehel, které s v posledních dnech začaly objevovat v tamních jahodách. První případy byly hlášeny minulý týden v Queenslandu. Jehly v jahodách už se ale od té doby objevily v celkem šesti australských státech a teritoriích. Ministr zdravotnictví Greg Hunt to označil za brutální útok. Případy už vyšetřuje policie.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ovoce, jahoda (ilustrační foto) | Foto: pasja1000 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Je to velmi zlovolný zločin, jde o útok na širokou veřejnost,“ prohlásil podle BBC australský ministr zdravotnictví Greg Hunt.

„Jak by mohl nějaký rozumně smýšlející člověk udělat něco tak hrozného a ohrozit tím zdraví nemluvněte, dítěte nebo kohokoli?“ prohlásila australská premiérka Annastacia Palaszczuková.

V Opavě léčí čtyři lidi s liščí tasemnicí. Parazit ničí játra, nakazit se můžete z lesního ovoce

Číst článek

Podobné informace jsou obvykle internetovými hoaxy, tedy falešnými poplašnými zprávami. Příkladem z českých končin jsou třeba neexistující infikované jehly v sedadlech vozů městské hromadné dopravy nebo zprávy o žiletkách na tobogánech.

Případy s jehlami v jahodách jsou ale skutečné a vyšetřuje je australská policie. Jeden muž musel být po jejím pozření hospitalizován.

Jehly v jahodách se nejprve objevily minulý týden v Queenslandu, a poté se rozšířily do Nového Jižního Walesu, Viktorie, Teritoria hlavního města Austrálie, Jižní Austrálie a Tasmánie.

V Austrálii je pozastavený prodej několika značek jahod. Některé novozélandské obchodní řetězce pak pro jistotu přestaly prodávat australské jahody úplně.

Policie pracuje s teorií, že některé případy mohou být dílem lidí, kteří se snažili okopírovat ty předešlé. Distributoři jahod spekulují o tom, že původcem může být nespokojený zaměstnanec, který chtěl uškodit své firmě. Vyšetřovatelé ale zatím nemají žádného podezřelého.

Vláda v Queenslandu nabídla odměnu 100 tisíc australských dolarů, tedy v přepočtu 1,5 milionu korun, za informace, které povedou k odhalení viníka. Australané by zatím podle úřadů měli před jídlem jahody rozkrájet.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme