K jahodám s jehlami přibyla i jablka a banány. Australská vláda vypsala odměnu 100 tisíc dolarů

V Austráliii zaznamenali další případ výskytu jehel v ovoci. Poté, co lidé hlásili nebezpečné předměty v jahodách, nyní policie informovala, že se jehly našly i v jablkách a banánech. Australský ministr zdravotnictví Greg Hunt už dříve věc označil za brutální útok.

Tento článek je více než rok starý.

Canberra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nasbíraná jablka, ovoce (ilustrační foto)

Případy ovoce se zabodnutými jehlami se v Austrálii objevují od minulého týdne. (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, CC BY 2.0

Jehly v jahodách se poprvé objevily minulý týden ve státe Queensland, později je lidé objevili i v Novém Jižním Walesu, Viktorii, Teritoriu hlavního města Austrálie, Jižní Austrálii a Tasmánii. Nyní policie hlásí další podobné případy. Tentokrát předměty našli v banánech a jablkách.

V Austrálii se objevují jehly v jahodách. ‚Zlovolný zločin, útok na širokou veřejnost,‘ řekl ministr

Číst článek

Deník Herald Sun informoval, že policie vyhlásila odměnu 100 tisíc australských dolarů pro každého, kdo jí podá jakékoliv informace vedoucí k odhalení člověka, který jehly do ovoce umístil. Zároveň deník citoval západoaustralského premiéra Marka McGowana, který uvedl, že útočníkovi či útočníkům hrozí až 20 let vězení. „Tihle lidé si zaslouží uvěznit,“ řekl.

Herald Sun napsal, že balení šesti jablek s jehlami zakoupila žena jménem Carmella v obchodě Woolworths na severozápadě Sydney. Chtěla ovoce připravit své dceři na svačinu do školy, při loupání však narazila na tvrdý předmět.

BBC informovala, že případy s kontaminovanými banány a jablky byly zaznamenány pouze v Sydney a že jde o „izolované“ případy. 

„Jak by mohl nějaký rozumně smýšlející člověk udělat něco tak hrozného a ohrozit tím zdraví nemluvněte, dítěte nebo kohokoli?“ prohlásila australská premiérka Annastacia Palaszczuková.

Podobné informace o jehlách ve veřejném prostoru často bývají internetovými hoaxy, tedy falešnými poplašnými zprávami. Příkladem z českých končin jsou třeba neexistující infikované jehly v sedadlech vozů městské hromadné dopravy nebo zprávy o žiletkách na tobogánech.

Případy s jehlami v jahodách jsou ale skutečné a australská policie se jimi zabývá. Jeden muž musel být po jejím pozření hospitalizován.

V Austrálii je zatím pozastaven prodej několika značek jahod. Některé novozélandské obchodní řetězce pak pro jistotu přestaly prodávat australské jahody úplně.

Kopírování zločinu

Policie pracuje s teorií, že některé případy mohou být dílem lidí, kteří se snažili okopírovat ty předešlé. Distributoři jahod spekulují o tom, že původcem může být nespokojený zaměstnanec, který chtěl uškodit své firmě. Vyšetřovatelé ale zatím nemají žádného podezřelého. Australané by zatím podle úřadů měli před jídlem jahody rozkrájet.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme