V Jemenu se bojuje zbraněmi ze Západu, možná i z Česka, tvrdí Amnesty International

Spojené arabské emiráty dodávají zbraně původem ze západních zemí milicím v Jemenu, které páchají válečné zločiny. V tiskové zprávě to ve středu uvedla organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Mezi státy, které v nedávné době do emirátů zbraně vyvezly, uvádí Amnesty International kromě USA, Německa, Francie či Velké Británie také Českou republiku.

Tento článek je více než rok starý.

Abú Zabí/Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policista v jemenském Saná

Policista v jemenském Saná | Foto: Khaled Abdullah/File Photo | Zdroj: Reuters

„Armáda Spojených arabských emirátů dostává od západních států a jiných zemí dodávky zbraní v miliardové výši, které obratem posílá milicím do Jemenu, jež prokazatelně páchají válečné zločiny,“ uvedl ve zprávě zbrojní expert Amnesty International Mathias John.

Střílelo se pořád. Kolegovi zabili syna, přesto dál pomáhal, říká lékařka po misi v Jemenu

Číst článek

Spojené arabské emiráty jsou součástí arabské koalice pod vedením Saúdské Arábie, která v roce 2015 zasáhla do občanské války v Jemenu na straně jemenské vlády. V zemi na jihozápadě Arabského poloostrova proti ústřední vládě bojují šíitští povstalci podporovaní Íránem.

Spojené arabské emiráty podle Amnesty International dodávkami moderních zbraní do Jemenu „konflikt dál zostřují“. Milicím ve válkou sužované zemi poskytují podle zprávy emiráty mimo jiné pancéřové vozy, odpalovače raket, pušky, pistole a kulomety, které nakupují v západních zemích včetně Česka.

Arabská koalice v Jemenu zaútočila na sklad dronů patřící šíitským povstalcům

Číst článek

Od roku 2015, kdy se do války v Jemenu zapojila arabská koalice, dodaly západní státy do emirátů zbraně v hodnotě 3,5 miliard amerických dolarů (téměř 80 miliard korun), uvedla organizace.

Amnesty ve zprávě vyzvala všechny státy světa, aby přestaly do válkou sužovaného Jemenu zbraně dodávat. Podle ní Dánsko, Finsko, Nizozemsko a Norsko před časem oznámily, že zbraně přestanou do Spojených arabských emirátů vyvážet.

Americká televizní stanice CNN již v úterý uvedla, že se radikálním skupinám bojujícím v Jemenu a Íránu dostaly do rukou americké zbraně. Také podle CNN jim je daly k dispozici Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme