Tisíce nemocných, desítky mrtvých, Červený kříž varuje před epidemií horečky dengue v Jemenu

Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) a humanitární organizace Evropské komise (ECHO) varovaly před epidemií horečky dengue v Jemenu. Za poslední měsíc jsou evidovány tisíce nemocných a několik desítek lidí zemřelo. Kromě této choroby se válkou sužovaný Jemen potýká i s množstvím případů cholery a malárie, uvedl podle agentury AP Červený kříž.

Tento článek je více než rok starý.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozprašování pesticidů v Saně při epidemii cholery, která v zemi stále doznívá (archivní foto)

Rozprašování pesticidů v Saně při epidemii cholery, která v zemi stále doznívá (archivní foto) | Foto: Mohamed al-Sayaghi | Zdroj: Reuters

„Tato nejchudší arabská země je ve velmi zoufalé humanitární situací,“ uvedl zástupce ICRC při OSN Robert Mardini. „Kvůli bojům je velmi obtížné epidemie cholery a horečky dengue dostat pod kontrolu,“ dodal. Zdravotní systém a infrastruktura země jsou zničené občanskou válkou, která v Jemenu trvá od roku 2014 a která si vyžádala přes 100 000 obětí.

Jemenská vláda se dohodla, že ukončí boje s částí povstalců. O mír se zasadila Saúdská Arábie

Číst článek

Podle úřadu ECHO zemřelo v provincii Táiz na jihozápadě země jen minulý týden na horečku dengue 10 lidí a evidováno tam minulý týden bylo téměř 8000 případů.

V přístavu Hudajdá rovněž na jihozápadě země zemřelo od konce října na dengue přes 50 lidí a na 2000 se s tou chorobou potýká. Dalších 3000 osob se nakazilo v posledních týdnech v Hudajdá malárií. V zemi přitom ještě neskončila epidemie cholery, kterou od ledna do září onemocnělo přes 56 000 lidí.

Virus dengue přenášejí komáři. Tato tropická horečka se projevuje vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností; krvácivá forma může být smrtelná. Ročně jí onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.

Válka v Jemenu začala v roce 2014, když jemenští menšinoví šíité začali obsazovat území a dostali se do hlavního města Saná. Proti nim bojují vládní jednotky a obě strany mají vlastní spojence – šíité se opírají o Írán, vláda o arabskou koalici, která do bojů vstoupila roku 2015 pod vedením Saúdské Arábie. Podle OSN vyvolal jemenský konflikt nejhorší humanitární krizi na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme