Spojenecké síly v čele s jemenskou vládou dobyly letiště ve městě Hudajdá

Vojáci mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií dobyli letiště v jemenském přístavním městě Hudajdá, které se již několik dní snaží ovládnout s pomocí sil loajálních exilové vládě. Oznámila to agentura Reuters s tím, že oblast teď ženisté zbavují min.

Hudajdá (Jemen) (Aktualizováno: 10:24 16. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raněný z ozbrojených konfliktů v okolí jemenského Hudajdá | Zdroj: Reuters

Už v pátek zdroje blízké jemenské vládě oznámily, že koaličním silám se podařilo získat kontrolu nad severozápadními přístupy k letišti. Jednotkám se podařilo obsadit i jižní vstup na letiště a postupovaly dále po hlavní silnici směrem k přístavu. Lidé žijící v okolí letiště informovali o tvrdých bojích.

Bitva, která ohrožuje 250 000 lidí: Saúdská Arábie se spojenci útočí na jemenský přístav Hudajdá

Číst článek

„Armádní síly podporované hnutím odporu a arabskou aliancí osvobodily mezinárodní letiště Hudajdá kontrolované milicemi Húsíů,“ citovala agentura Reuters jemenského armádního mluvčího. Někteří místní obyvatelé tvrdí, že koaliční vojáci letiště obklíčili, ale zatím ho neovládli.

Porážka Húsíů v Hudajdá by pro ně znamenala největší oslabení za poslední tři roky a odřízla by od zásobování jimi ovládané hlavní město Saná. Hudajdá je největším jemenským přístavem.

Jemen od roku 2014 sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího. Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si podle agentury AP za uplynulé tři roky už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

OSN varovala, že ofenziva v Hudajdá může vyvolat hladomor ohrožující miliony lidí. V současnosti závisí na humanitární pomoci 22 milionů z asi 27,5 milionu obyvatel Jemenu, přičemž 8,4 milionu lidí je na pokraji hladomoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme