Mezinárodní společenství může ukončit nesmyslný cyklus násilí, řekl šéf OSN. V Jemenu ale pokračují boje

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval k okamžitému ukončení bojů v Jemenu a varoval, že v zemi hrozí nejhorší hladomor na světě za desítky let. Informovaly o tom světové agentury. „Jemen teď stojí před propastí. Po humanitární stránce je situace zoufalá. Musíme udělat maximum, abychom zabránili dalšímu zhoršení už tak špatných podmínek,“ uvedl Guterres před novináři v OSN.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemen, kde také zuří občanská válka, sužuje celosvětově nejhorší hladomor za poslední desetiletí. | Zdroj: Reuters

Doplnil přitom, že nejnovější politický vývoj vytvořil naději na ukončení bojů. Zároveň vyzval všechny válčící strany konfliktu, aby okamžitě ukončily násilnosti, a to zejména v okolí měst a u důležité infrastruktury.

Krvavá statistika: při bojích u jemenského Hudajdá jen za poslední den zemřelo přes 80 lidí

Číst článek

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, které od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala tisíce lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domovy.

‚Nesmyslný cyklus násilí‘

Gutteres hovořil tři dny poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval k zastavení bojů v Jemenu a oznámil, že tento měsíc mají být zahájeny rozhovory o ukončení konfliktu, které se budou konat pod záštitou OSN. K výzvě USA se připojilo i několik dalších zemí.

„Musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom maximalizovali šanci na úspěch,“ řekl Guterres. Zároveň vyzval válčící strany, aby neblokovaly dodávky komerčního zboží a humanitární pomoci do Jemenu a zapojily se bezpodmínečně do mírových rozhovorů.

Spojenecké síly v čele s jemenskou vládou dobyly letiště ve městě Hudajdá

Číst článek

„Mezinárodní společenství má teď opravdovou příležitost ukončit nesmyslný cyklus násilí a zabránit bezprostředně hrozící katastrofě,“ řekl generální tajemník OSN. „Teď je čas konat,“ zdůraznil.

Navzdory jeho výzvám boje v Jemenu ale pokračovaly. Arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií oznámila, že zaútočila na mezinárodní letiště v Saná a na přilehlou leteckou základnu využívanou šíitskými povstalci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme