Příměří v klíčovém přístavu Hudajdá. Znepřátelené strany v jemenské válce si potřásly rukou

Znepřátelené strany v Jemenu se dohodly na příměří v klíčovém jemenském přístavu Hudajdá, informoval ve čtvrtek generální tajemník OSN António Guterres. Dohody bylo dosaženo na závěr rozhovorů mezi zástupci jemenských povstalců a vlády, které se konaly od minulého týdne ve Švédsku.

Stockholm Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupce delegace Húsíoů Mohamed Abdul-Salám a jemenský ministr zahraničí Chálid Jamání během mírových rozhovorů. Vlevo je švédská ministryně zahraničí Margot Wallstromová a uprostřed generální tajemník OSN António Guterres

Zástupce delegace Húsíoů Mohamed Abdul-Salám a jemenský ministr zahraničí Chálid Jamání během mírových rozhovorů. Vlevo je švédská ministryně zahraničí Margot Wallstromová a uprostřed generální tajemník OSN António Guterres | Foto: TT News Agency/Pontus Lundahl | Zdroj: Reuters

Podle Guterrese dohoda zahrnuje stažení vládních i povstaleckých jednotek z Hudajdá v nejbližších dnech. Nahradí je složky, které OSN nazývá „místní síly“. Guterres také řekl, že příměří se bude týkat nejenom města Hudajdá, ale celé stejnojmenné provincie. Monitorování situace zajistí OSN, která také pomůže s distribucí pomoci civilistům. Guterres řekl, že čtvrteční dohoda by mohla být výchozím bodem pro ukončení bojů a humanitární krize Jemenu.

OSN varuje před hladomorem. V Jemenu zemřela hlady holčička, jejíž fotka zosobnila hrůzy války

Číst článek

Částečné shody bylo dosaženo i pro město Táizz, kde se stále bojuje. Čeho se ale tato dohoda přesně týká, nebylo zveřejněno. Nepodařilo se dosáhnout příměří pro zbytek Jemenu ani pro hlavní město Saná, jež je v rukou šíitů. Rozhovory mají pokračovat podle diplomatů možná už v lednu.

Desetitisíce lidských životů

Přes čtyři roky trvající válka v Jemenu si vyžádala desetitisíce lidských životů a 14 milionů dalších ohrožuje hladomor. V zemi se také šíří cholera, kterou trpí přes milion lidí.

OSN již před dvěma roky uvedla, že počet obětí překročil 10 tisíc. Od té doby ovšem mezinárodní komunita neuveřejnila nové informace o poštu obětí.

Nezisková organizace Rada pro mezinárodní vztahy  odhaduje počet obětí přes 16 tisíc. Přes 22 milionů lidí v Jemenu potřebuje pomoc a asi dva miliony lidí byly vysídleny. Americký deník The Washington Post hovoří dokonce až o 50 tisících obětí.

Složitá válka

„Jemenská válka je složitá. Není to jen tradiční konflikt, ale taky součást přetahování mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Obě země zneužívají Jemen a tamní náboženské rozdíly k tomu, aby posílily svůj vliv,“ řekla jemenská novinářka Hind Aleryaniová švédské televizi SVT.

Šéf úřadu jemenského prezidenta Abdar Mansúra Hádího sdělil, že vládní delegace si přeje, aby byly rozhovory úspěšné, a považuje je za „skutečnou šanci pro mír“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme