Občanská válka v občanské válce? Jihojemenští separatisté obsadili sídlo vlády v Adenu

Prezidentský palác a celé město Aden, kde sídlí mezinárodně uznaná vláda, ovládli jihojemenští separatisté. Oznámily to v sobotu tiskové agentury s tím, že jde o konflikt v řadách sil, které dosud společně pod vedením Saúdské Arábie bojovaly proti povstalcům z řad šíitských Húsíů ze severu země. Separatisté tvrdí, že palác, který dosud bránila prezidentská garda, dobyli bez boje.

Aden Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihojemenští separatisté stojí na tanku během bojů s vládními silami v Adenu. | Foto: Fawaz Salman | Zdroj: Reuters

Potyčky mezi separatisty a vládními jednotkami v Adenu si od středy vyžádaly asi dvě desítky mrtvých, včetně civilistů. Střety svědčí o hlubokých roztržkách v protipovstaleckém táboře a hrozí vyvoláním „občanské války v občanské válce“ na jihu země, uvedla agentura AFP.

Povstalci během vojenské přehlídky v Jemenu zaútočili raketou a dronem. 40 lidí zemřelo

Číst článek

V potyčkách během posledních čtyř dnů přišlo podle agentury Reuters o život devět civilistů a dvě desítky bojovníků. Střet v protipovstaleckém táboře komplikuje úsilí o ukončení války, která je v regionu vnímána jako zástupný konflikt mezi Íránem a Saúdskou Arábií.

Agentura AP odhadla počet obětí posledního střetu na více než sedm desítek a připomněla, že separatisté se těší podpoře Spojených arabských emirátů. Ty financují jejich jednotky a poskytují jim také výcvik.

Podobná konfrontace si loni v lednu vyžádala čtyři desítky mrtvých a více než 200 zraněných.

Jemenské ministerstvo zahraničí označilo dění v Adenu za převrat proti mezinárodně uznané vládě. Rijád se zatím nevyjádřil.

Jemen - chudá země na jihu Arabského poloostrova - je už pět let zmítána válkou. Povstalečtí Húsíové, kteří mají podporu Íránu a jsou pojmenováni podle svého zesnulého zakladatele, se zmocnili jemenského hlavního města Saná v roce 2014 po svržení mezinárodně uznávané vlády. Ta nyní sídlí v přístavním městě Aden na jihu země.

V roce 2015 se do konfliktu v Jemenu na stranu mezinárodně uznávané vlády zapojila koalice v čele se Saúdskou Arábií. Opakovaná kola mírových rozhovorů zatím nebyla úspěšná.

Konflikt si už vyžádal desetitisíce lidských životů, zemi přivedl na pokraj hladomoru a podle OSN zavinil největší humanitární krizi na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme