Válečné zločiny páchají v Jemenu obě strany. Odpovědnost podle OSN leží i na Západu

Spojené státy, Británie, Francie a Írán mohou nést podíl na válečných zločinech spáchaných aktéry, které podporují ve válce v Jemenu. S odvoláním na zprávu OSN o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé prochází troskami ve městě Sad v Jemen

Odpovědnost za možné válečné zločiny může v Jemenu nést i Západ (ilustrační foto). | Foto: Naif Rahma | Zdroj: Reuters

Dokument varuje státy zapojené nepřímo do konfliktu v Jemenu, že mohou být shledány vinnými z podílu na porušování lidských práv.

Západní státy poskytují mezinárodní koalici v čele se Saúdskou Arábií, která ve válce stojí na straně mezinárodně uznávané jemenské vlády, zbraně a logistickou podporu.

Írán naopak podporuje šíitské povstalce známé jako Húsíové. Obě válčící strany podle expertů v konfliktu beztrestně porušují lidská práva.

Saúdskoarabská koalice zaútočila na povstalce v Jemenu. Nálet si vyžádal nejméně stovku obětí

Číst článek

Zpráva OSN, na kterou se odvolává zpravodajský web britské BBC, zdokumentovala nálety na civilní infrastrukturu a její ostřelování, stejně tak jako výbuchy nášlapných min, mimosoudní popravy, zadržování, mučení, sexuální násilí a blokování přístupu k humanitární pomoci.

Čtyři roky trvající konflikt si podle OSN již vyžádal životy nejméně 7290 civilistů a 80 procent populace, tedy asi 24 milionů lidí, potřebuje humanitární pomoc, z toho životy deseti milionů lidí na této pomoci zcela závisejí.

Obyvatelé měli vyhladovět

Zpráva OSN se opírá o 600 rozhovorů se svědky a oběťmi války v Jemenu, stejně tak jako o volně přístupné dokumenty. Na základě těchto informací experti dospěli k závěru, že jemenská vláda, koalice vedená Saúdskou Arábií i Húsíové beztrestně porušovali mezinárodní humanitární a lidská práva.

Experti zkoumali řadu koaličních náletů, při kterých zemřeli civilisté, a dospěli k závěru, že bombardování pravděpodobně nepředcházelo dostatečné ujištění, že civilisté budou v bezpečí, což představuje porušování mezinárodního práva. Toho se podle expertů dopustili také povstalci.

Všechny strany se také podle zprávy pokoušely obyvatele vyhladovět. Experti proto vyzvali aktéry konfliktu k okamžitému zastavení násilí na civilistech a vzkázali dalším státům, aby do Jemenu neposílaly zbraně.

OSN přiznala pochybení při distribuci humanitární pomoci ve válkou zdevastovaném Jemenu

Číst článek

„Legálnost prodeje zbraní z Francie, Spojeného království, Spojených států a dalších zemí je stále rozporuplná a je předmětem řízení několika soudů v domovských zemích,“ uvedli experti.

Seznam podezřelých

Jména lidí, kteří se v Jemenu mohli dopustit mezinárodních zločinů, experti zapsali na neveřejný seznam, který zaslali Vysokému komisaři OSN pro lidská práva.

Jemenská vláda, mezinárodní koalice a povstalci se k obviněním nevyjádřili, v minulosti ale opakovaně odmítli, že by se dopouštěli válečných zločinů. Britská vláda v prohlášení uvedla, že uplatňuje přísná pravidla o prodeji zbraní a usiluje o diplomatické řešení konfliktu.

Odhadnout, kolik si britské bomby a nálety britských letadel v Jemenu vyžádaly životů, ale podle ní nelze, jelikož to koalice nemapuje. Spojené státy se postavily proti ukončení prodeje zbraní a pomoci koalici v Jemenu s odůvodněním, že pokračování v této činnosti spíše civilistům pomůže.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme