Saúdskoarabská koalice zaútočila na povstalce v Jemenu. Nálet si vyžádal nejméně stovku obětí

Při náletu koalice vedené Saúdskou Arábií v provincii Zamár na jihozápadě Jemenu v neděli zahynulo nejméně 100 lidí. S odvoláním na Mezinárodní výbor Červeného kříže o tom informovala agentura AFP. Původní bilance hovořila o 60 mrtvých. Cílem útoku byla budova univerzity, kterou povstalečtí šíité využívají jako věznici.

Saná (Jemen) (Aktualizováno: 15:44 1. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při náletu v jemenské provincii Zamár zahynulo nejméně 100 lidí. | Foto: KA/AS | Zdroj: Reuters

„Odhadujeme, že bylo zabito více než 100 lidí,“ uvedl Franz Rauchenstein z jemenské pobočky Mezinárodního výboru Červeného kříže. Záchranáři se snažili pátrat v troskách po přeživších, jejich šance na přežití ale podle něj byly velmi slabé. Ve věznici údajně bylo přibližně 170 vězňů, počet obětí se tak může ještě zvýšit.

Konflikt mezi šíity, podporovanými Íránem, a jemenskou vládou v Jemenu začal v roce 2014. Šíité mají stále pod kontrolou část území včetně metropole Saná. Vládě od roku 2015 pomáhá vojenská koalice, které velí Saúdská Arábie.

Jemenští povstalci zaútočili na saúdskoarabské ropné pole pomocí bezpilotního letounu

Číst článek

Zástupci koalice oznámili, že nedělní útok nesměřoval na věznici, ale na místo, kde mají povstalci bezpilotní letadla a rakety. V zasaženém objektu šíité zadržují provládní bojovníky. Svědci napočítali celkem šest leteckých úderů a potvrdili zásah věznice.

„Byly to silné exploze, které otřásly městem,“ sdělil jeden z obyvatelů. „Spali jsme a kolem půlnoci jsme uslyšeli asi tři, čtyři nebo šest náletů. Jejich cílem byla věznice,“ popsal jiný z místních obyvatel. Podle mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví zasáhlo tři budovy nejméně sedm leteckých úderů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme