Separatisté na jihu Jemenu vyhlásili autonomii, porušili tím mírovou dohodu s vládou

Jemenští separatisté dnes na válkou zmítaném jihu země vyhlásili autonomii. Porušili tím dřívější mírovou dohodu s jemenskou vládou, která však podle separatistů nedodržela dané závazky a „konspirovala“ proti jejich požadavkům. Informovala o tom agentura AFP. Podle jemenské vlády bude mít tento krok „katastrofické následky“.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihojemenští separatisté stojí na tanku během bojů s vládními silami v Adenu. | Foto: Fawaz Salman | Zdroj: Reuters

Autonomie podle separatistické Jižní přechodné rady (STC) začala s úderem sobotní půlnoci. „STC vyhlašuje autonomii na jihu od půlnoci 25. dubna 2020, výbor pro nezávislost začne pracovat na úkolech zadaných předsednictvem rady,“ uvedli separatisté v prohlášení.

Epidemie nesmí vést k návratu totalitních manýrů, uzávěra hranic mě děsí, říká Lékař bez hranic Šebek

Číst článek

Jak poznamenala agentura Reuters, krok separatistů by mohl vést k obnovení konfliktu mezi původními spojenci v jemenské válce. OSN se přitom v uplynulých měsících snažila v Jemenu zajistit dosažení trvalého míru, i kvůli tomu, že v zemi oslabené hladomorem a nemocemi by mohlo hrozit mnohem intenzivnější rozšíření nákazy koronavirem.

Podle svědků separatistická STC rozmístila v Adenu, kde přechodně sídlí mezinárodně uznaná vláda, své síly. Ve svém prohlášení Jižní přechodná rada rovněž uvedla, že v Adenu a všech jižních provinciích vyhlásila výjimečný stav.

Velké ztráty na životech civilistů

Jemen sužuje válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové podporovaní Íránem a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Boje nepřežilo nejméně 12 tisíc civilistů a mimo domovy jsou tři miliony občanů. Milion Jemenců je ohrožen hladem.

Jihojemenské separatistické síly, které podporuje koaliční partner Rijádu, SAE, jsou součástí sunnitské aliance. Loni v srpnu se ale jihojemenští separatisté, kteří dosud usilovali o autonomní vládu na jihu Jemenu, postavili proti vládním silám v Adenu. Nejprve ovládli prezidentský palác, poté celé město.

Situaci nakonec vyřešila dohoda podepsaná začátkem listopadu, která byla výsledkem asi měsíc trvajících nepřímých jednání v Saúdské Arábii. Podle dokumentu se měla separatistická Jižní přechodná rada (STC) začlenit do jemenské vlády spolu s dalšími silami z jihu a veškeré ozbrojené složky měly být přímo kontrolovány vládou. Jak ale poznamenala AFP, některé klíčové body dohody se nepodařilo naplnit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme