Jemenská vláda se dohodla, že ukončí boje s částí povstalců. O mír se zasadila Saúdská Arábie
Jemenská vláda uzavřela dohodu o ukončení bojů s povstalci na jihu země. Znamená to uzavření jedné z front ve válkou zmítané zemi. Dohoda by měla vést k proměně jemenské vlády a přeskupení sil. Víc než pět let trvající konflikt ale neukončí, protože se netýká hlavní povstalecké síly - Húsíjů ovládajících převážně sever Jemenu.
Na ukončení bojů se shodli na jedné straně separatisté z jihu Jemenu, soustředění kolem největšího přístavu Aden a podporovaní Spojenými arabskými emiráty, a na druhé straně vláda prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, za kterou stojí Saúdská Arábie.
Jemenští povstalci tvrdí, že zadrželi několik stovek vojáků Saúdské Arábie. Zmocnit se měli i aut a zbraní
Číst článek
Obě strany se dohodly na změnách ve vládě - povstalci v ní dostanou rovné zastoupení jako dosavadní garnitura a výměnou za to jejich jednotky přejdou pod státní moc, konkrétně budou podléhat ministerstvům obrany a vnitra.
Shoda panuje i na tom, že společně zasáhnou proti třetí klíčové straně války - Húsíjům na severu země, které podporuje Írán a jichž ukončení bojů netýká. Dohoda se nevztahuje ani na různé radikální džihádistické frakce v čele s Al-Káidou.
Saúdská Arábie, konkrétně korunní princ Muhammad bin Salmán, který se o dohodu zasadil, tvrdí, že je to klíčový krok k politickému řešení dlouholeté krize a k vytvoření stabilního uspořádání.
Jak katarské televizi Al-Džazíra řekli odborníci z bruselského think-tanku Crisis International Group, zahrnutí povstalců do vlády může skutečně znamenat mír na jihu Jemenu a také poskytnout základ pro budoucí jednání se šíitskými Húsíji.
Válečné zločiny páchají v Jemenu obě strany. Odpovědnost podle OSN leží i na Západu
Číst článek
Vágní dohoda
Úskalí ovšem spočívá v tom, že dohoda je zatím relativně vágní a je možné, že se nepodaří ji naplnit. Neshody se mohou projevit při sestavování nové vlády.
Vláda aktuálně ovládá většinu obydleného území Jemenu. V posledních týdnech se jí s podporou Saúdské Arábie podařilo získat pod svou kontrolu i přístav Aden, tedy mocenské centrum jihojemenských povstalců.
Stále ale pokračují boje mezi Húsíji, kteří ovládají hlavní město Saná a oblasti kolem něj, a vládními silami podporovanými koalicí arabských států v čele se Saúdskou Arábií. Během pět let trvajících bojů zemřely desetitisíce lidí, tisíce dalších se staly obětí cholery, která postihla skoro dva a půl milionu Jemenců.
Zemi sužuje i hladomor. Akutním nedostatkem potravy trpí asi tři miliony Jemenců, 17 milionů lidí je hladomorem ohroženo.