Jemenská vláda se dohodla, že ukončí boje s částí povstalců. O mír se zasadila Saúdská Arábie

Jemenská vláda uzavřela dohodu o ukončení bojů s povstalci na jihu země. Znamená to uzavření jedné z front ve válkou zmítané zemi. Dohoda by měla vést k proměně jemenské vlády a přeskupení sil. Víc než pět let trvající konflikt ale neukončí, protože se netýká hlavní povstalecké síly - Húsíjů ovládajících převážně sever Jemenu.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen jihojemenských separatistů se zbraní

Člen jihojemenských separatistů se zbraní | Foto: Fawaz Salman/File Photo | Zdroj: Reuters

Na ukončení bojů se shodli na jedné straně separatisté z jihu Jemenu, soustředění kolem největšího přístavu Aden a podporovaní Spojenými arabskými emiráty, a na druhé straně vláda prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, za kterou stojí Saúdská Arábie.

Jemenští povstalci tvrdí, že zadrželi několik stovek vojáků Saúdské Arábie. Zmocnit se měli i aut a zbraní

Číst článek

Obě strany se dohodly na změnách ve vládě - povstalci v ní dostanou rovné zastoupení jako dosavadní garnitura a výměnou za to jejich jednotky přejdou pod státní moc, konkrétně budou podléhat ministerstvům obrany a vnitra.

Shoda panuje i na tom, že společně zasáhnou proti třetí klíčové straně války - Húsíjům na severu země, které podporuje Írán a jichž ukončení bojů netýká. Dohoda se nevztahuje ani na různé radikální džihádistické frakce v čele s Al-Káidou.

Saúdská Arábie, konkrétně korunní princ Muhammad bin Salmán, který se o dohodu zasadil, tvrdí, že je to klíčový krok k politickému řešení dlouholeté krize a k vytvoření stabilního uspořádání.

Jak katarské televizi Al-Džazíra řekli odborníci z bruselského think-tanku Crisis International Group, zahrnutí povstalců do vlády může skutečně znamenat mír na jihu Jemenu a také poskytnout základ pro budoucí jednání se šíitskými Húsíji.

Válečné zločiny páchají v Jemenu obě strany. Odpovědnost podle OSN leží i na Západu

Číst článek

Vágní dohoda

Úskalí ovšem spočívá v tom, že dohoda je zatím relativně vágní a je možné, že se nepodaří ji naplnit. Neshody se mohou projevit při sestavování nové vlády.

Vláda aktuálně ovládá většinu obydleného území Jemenu. V posledních týdnech se jí s podporou Saúdské Arábie podařilo získat pod svou kontrolu i přístav Aden, tedy mocenské centrum jihojemenských povstalců.

Stále ale pokračují boje mezi Húsíji, kteří ovládají hlavní město Saná a oblasti kolem něj, a vládními silami podporovanými koalicí arabských států v čele se Saúdskou Arábií. Během pět let trvajících bojů zemřely desetitisíce lidí, tisíce dalších se staly obětí cholery, která postihla skoro dva a půl milionu Jemenců.

Zemi sužuje i hladomor. Akutním nedostatkem potravy trpí asi tři miliony Jemenců, 17 milionů lidí je hladomorem ohroženo.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme