Červený kříž stáhnul z Jemenu 71 pracovníků. Obává se o jejich bezpečnost

Mezinárodní výbor Červeného kříže oznámil, že z Jemenu stáhl 71 humanitárních pracovníků. Rozhodl se tak z bezpečnostních důvodů po několika nedávných incidentech a opakujících se vyhrůžkách. Dalších 450 zaměstnanců mezinárodní humanitární organizace ve válkou zničené zemi zůstává, informuje zpravodajská agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovník Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) v jemenském Saná.

Pracovník Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) v jemenském Saná. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Červený kříž vyzval všechny strany bojující ve více než tři roky trvajícím konfliktu, aby zaručily jeho pracovníkům bezpečí. Jinak nebude moci pokračovat v poskytování lékařské péče a humanitárních programech zajišťujících přístup k jídlu a vodě.

Tyto aktivity jsou nyní narušené právě proběhlou částečnou evakuací. Tisková mluvčí Červeného kříže upozornila, že humanitární pracovníci jsou zastrašovaní „všemi aktéry jemenské války“. Reuters podotýká, že v dubnu neznámí ozbrojenci zastřelili zaměstnance Červeného kříže na jihozápadě Jemenu. O život přišel v průběhu své cesty do místní věznice.

Agentura rovněž připomíná historii jemenského konfliktu. Ten probíhá od roku 2014, kdy šíitští povstalci z kmene Húsíů dobyli metropoli Saná. Jejich vojenský postup donutil mezinárodně uznávaného jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího k útěku do jihojemenského Adenu. Následně i se svou vládou získal azyl v Saúdské Arábii.

Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a další sunnitští spojenci vstoupili do konfliktu v nejchudší arabské zemi v roce 2015. Tato koalice se pokusila vytlačit húsíjské hnutí, které má vazby na Írán. Leteckým náletům v kombinaci s pozemními boji padlo za oběť tisíce civilistů. Země se nyní nachází na pokraji hladomoru.

Organizace spojených národů prohlásila, že její zaměstnanci prozatím v zemi zůstávají. S dalším postupem Saúdskou Arábií vedené koalice se teď nicméně humanitární organizace působící v Jemenu obávají, že dojde k odříznutí zásobovacích cest k milionům hladovějících civilistů, píše zpravodajská agentura Reuters.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Thomas Kulidakis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme