OSN varuje před hladomorem. V Jemenu zemřela hlady holčička, jejíž fotka zosobnila hrůzy války
I spent two weeks in the mountains of northwestern Yemen with @TylerHicksPhoto, reporting on the heartbreaking crisis that could soon turn to famine. This is what we found.
— Declan Walsh (@declanwalsh) October 26, 2018
The Tragedy of Saudi Arabia’s War.https://t.co/2wMf3FbN5v
V uprchlickém táboře na severu Jemenu zemřela hlady sedmiletá dívka Amal Husajnová, jejíž fotografie v reportáži amerického deníku The New York Times tento týden vyvolala šok a pobouření na sociálních sítích. Fotograf chtěl smutným obrázkem holčičky vyzáblé na kost upozornit na zhoršující se humanitární krizi, způsobenou občanskou válkou.
OSN už dlouho varuje před hladomorem, který podle ní hrozí až 14 milionům Jemenců, tedy zhruba polovině obyvatel arabské země.
Mezinárodní společenství může ukončit nesmyslný cyklus násilí, řekl šéf OSN. V Jemenu ale pokračují boje
Číst článek
Fotograf deníku The New York Times Tyler Hicks popsal, jak pro něj bylo obtížné a emotivní fotografii umírající dívenky pořídit. Zdůraznil ale, že považoval za důležité na hrůzy této války upozornit. Humanitární krize, kterou boje za čtyři roky způsobily, je podle OSN v současnosti nejhorší na světě.
Deník The New York Times citoval zoufalou matku holčičky, ale také jemenského doktora, který dívku ošetřoval. „Máme mnohem více takových případů,“ uvedl.
Lékařka Mekkia Mehdiová z jemenského Aslamu se stará o podvyživené a umírající děti. „Podívejte, žádné maso. Pouze kosti,“ popisuje v původní fotoreportáži amerického deníku.
„Jsme překvapeni, že se na Západě tolik věnuji případu zavražděného novináře Chášukdžího zatímco miliony dětí v Jemenu trpí. Nikdo se o ně nezajímá,“ dodala.
Jemen sužuje občanská válka, v níž proti sobě bojují šíitští povstalci Húsíové, podporovaní Íránem, a vládní vojska mezinárodně uznávaného prezidenta Abdara Mansúra Hádího, jemuž od roku 2015 pomáhá koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií.
Přes 10 000 obětí války
Podle regionálního ředitele Dětského fondu OSN (UNICEF), jehož v sobotu citovala agentura AP, znemožňují obě strany bojů doručení humanitární pomoci do země. „Nespolupracují s námi a neumožňují nám dělat práci tak rychle, jak je potřeba,“ řekl Geert Cappelaere agentuře AP v rozhovoru z Jemenu.
Mezinárodní společenství může ukončit nesmyslný cyklus násilí, řekl šéf OSN. V Jemenu ale pokračují boje
Číst článek
Válka si už vyžádala tisíce lidských životů. OSN již před dvěma roky uvedla, že počet obětí překročil 10 tisíc. Od té doby ovšem mezinárodní komunita neuveřejnila nové informace o poštu obětí.
Nezisková organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR) odhaduje počet obětí přes 16 tisíc. Přes 22 milionů lidí v Jemenu potřebuje pomoc a asi dva miliony lidí byly vysídleny.
Americký deník The Washington Post hovoří dokonce až o 50 tisících obětí. Pro srovnání: ve válce na Ukrajině zemřelo něco přes 10 tisíc lidí a zhruba 1,6 milionu lidí muselo, v rámci Ukrajiny, před konfliktem utéct ze svých domovů, uvádí CFR.
V Sýrii zemřelo na 470 tisíc lidí, uvedlo v roce 2016 Syrské centrum politického výzkumu. The New York Times píše o čísle větším než půl milionu obětí války. OSN čísla již několik let nezveřejňuje, a to proto, že údaje nemá jak nezávisle ověřit.