První krok k míru v Jemenu. Šíitští povstalci se začnou stahovat z klíčových přístavů, oznámila OSN

Povstalečtí Húsíové se v sobotu začnou stahovat z přístavního města Hudajdá a dalších dvou klíčových přístavů v Jemenu, oznámila v pátek OSN. Proces by měl trvat čtyři dny, tedy do úterý. Podle agentury AFP je to první krok k příměří dojednanému v prosinci na rozhovorech ve Švédsku.

Hudajdá (Jemen) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoupenci Húsíů (ilustrační foto)

Stoupenci Húsíů (ilustrační foto) | Foto: Mohamed al-Sayaghi | Zdroj: Reuters

Na jednáních se dohodlo, že šíité i vláda z města stáhnou své bojovníky, což se ale nestalo. Obě strany zůstaly na svých pozicích. Hudajdá je významné kvůli přepravě humanitární pomoci do Jemenu, kde konflikt způsobil velkou humanitární krizi.

V jemenské válce, která trvá od roku 2014, bojují vládní jednotky, za nimiž stojí koalice vedená Saúdskou Arábií, proti šíitům, podporovaným Íránem.

Podle prosincové dohody by po stažení obou stran mělo město přejít pod správu policie a místních úřadů a Hudajdá by stejně jako další dva přístavy mělo spadat pod dohled OSN. Obě strany v prosinci rovněž souhlasily s výměnou zajatců.

Jemenská válka, v níž zahynulo podle nejstřízlivějších údajů 10.000 lidí, vyvolala hlubokou humanitární krizi. OSN oznámila, že pomoc a ochranu potřebují čtyři pětiny z tamních 28 milionů občanů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme