Válka připravila děti v Jemenu o léčbu, jež jim může zachránit život. Lékaři z ciziny do země nemohou

Zatímco šestnáctiletá Jemenka Zamzam Hizámová čekala na sponzora, který by jí zaplatil operaci vrozené srdeční vady, její nohu postihla gangréna způsobená neléčeným onemocněním, píše agentura Reuters. Válka v Jemenu trvá přes sedm let, zničila tamní zdravotnický systém, brání příjezdu zahraničních chirurgů do země i výjezdu obyvatel do zahraničí a prohloubila chudobu. Stejně jako miliony dalších Jemenců čeká Hizámová na život zachraňující léčbu.

Tento článek je více než rok starý.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti se vrozenou srdeční vadou mají ve válkou zmítaném Jemenu nízkou šanci na přežití

Děti se vrozenou srdeční vadou mají ve válkou zmítaném Jemenu nízkou šanci na přežití, na fotografii šestnáctiletá Zamzam Hizámová | Zdroj: Reuters

Primář kardiologického oddělení nemocnice v hlavním městě Saná Muhammad Kibsí říká, že na komplexní operaci srdce tam čekjí skoro 3000 dětí.

„Zahraniční lékařské týmy sem dřív jezdily a dělaly zhruba 100 případů týdně. Vzhledem k nedostatku lékařů a speciálního lékařského materiálu se nyní případy nahromadily,“ uvedl s tím, že místní lékaři léčí pacienty, jak mohou.

Dodávky obilí a hnojiv z Ruska a Ukrajiny jsou v ohrožení, dopady pocítí hlavně rozvojové státy

Číst článek

Hizámová měla štěstí. Tento týden získala sponzora, jenž zaplatí zhruba 2000 dolarů za operaci, při níž jí bude nahrazena srdeční chlopeň. Dívčin otec si vydělává recyklováním plastových lahví a sponzorovi bude muset dluh splatit.

Otec třiapůlletého Džábira na jiném nemocničním lůžku neví, jak zaplatí 830 dolarů za implantaci nového kardiostimulátoru v hodnotě 1400 dolarů poté, co původní přestal fungovat. „Nemám peníze, sotva jsem dostal peníze na koupi toho zařízení,“ řekl.

Válka v Jemenu, nejchudší zemi arabského světa, vypukla poté, co se šíitští povstalci Húsíové, které podporuje Írán, v roce 2014 zmocnili hlavního města Saná, odkud vyhnali mezinárodně uznanou vládu prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Na její straně se o rok později do boje proti rebelům zapojila koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Mezinárodně uznaná vláda nyní sídlí v jihojemenském Adenu, povstalci v Saná.

Při náletech v Jemenu podle nevládní organizace zahynulo přes 60 lidí

Číst článek

Koalice vedená Rijádem uplatňuje vůči povstalci ovládaným částem Jemenu blokádu, takže letiště v Saná je pro civilní lety uzavřeno již roky.

Rodina Hizámových kvůli válce uprchla z domova roce 2015 a loni se musela kvůli konfliktu opět přestěhovat. Po příjezdu do Saná se otci Hizámové nepodařilo najít ubytovaní pro jeho další dvě malé děti. Nakonec tak rodina nocovala na ulici před nemocnicí, kde Hizámová čekala na sponzora a doufala, že se jí neudělá další krevní sraženina.

OSN a řada humanitárních organizací se snaží pomoci jemenskému zdravotnictví, v uplynulých letech se jim ale nedařilo získat od dárců potřebnou částku.

Středeční dárcovská konference OSN, jejímž cílem bylo získat 4,27 miliardy dolarů, v přepočtu asi 96 miliard Kč, na humanitární pomoc Jemencům sužovaným občanskou válkou, vybrala jen 1,3 miliardy dolarů. Agentury OSN varují, že bez potřebných prostředků dojde k dalšímu omezení potravinové, zdravotnické a jiné humanitární pomoci Jemenu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme