OSN vyjednala dvouměsíční příměří v Jemenu, kde se bojuje od roku 2014

Účastníci bojů v Jemenu přistoupili na dvouměsíční příměří, které začne platit v sobotu. Oznámil to v pátek zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Hans Grundberg. Dohoda podle něj zahrnuje otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami a zprovoznění letiště v Saná.

Saná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci z řad Húsíů při nepokojích v jemenském Saná

Bojovníci z řad Húsíů při nepokojích v jemenském Saná | Foto: Khaled Abdullah | Zdroj: Reuters

Grundberg ve svém prohlášení uvedl, že příměří může být prodlouženo, budou-li s tím obě strany souhlasit.

Měsíc Ramadán ve znamení klidu zbraní. Saudská Arábie pozastavila vojenské operace v Jemenu

Číst článek

V jemenské válce proti sobě od roku 2014 bojují šíitští povstalečtí Húsíové a jemenská vláda, za niž se roku 2015 postavila arabská koalice vedená Saúdskou Arábií. Tato koalice ohlásila jednostranné pozastavení vojenských operací už 30. března.

Jemenská vláda v pátek oznámila, že souhlasí s příměřím, jak ho vyjednala OSN. Také Rijád s obsahem příměří navrženým OSN souhlasí. Názor Húsíů zatím znám není, uvádí Reuters.

Pokud bude příměří dodrženo, půjde o první zklidnění zbraní v Jemenu od roku 2016.

Jemenská vláda v pátek oznámila, že v rámci dohody s OSN dala příkaz k propuštění vězňů, k zprovoznění letiště v Saná a otevření přístavu Hudajdá pro lodě s pohonnými hmotami.

Írán proti Saúdské Arábii?

Ve válce, která je považovaná za zástupný konflikt Íránu, který podporuje Húsíe, a Saúdské Arábie, zahynuly desítky tisíc lidí. Osmdesát procent z 29 milionů Jemenců se kvůli ní neobejde bez humanitární pomoci.

Válka připravila děti v Jemenu o léčbu, jež jim může zachránit život. Lékaři z ciziny do země nemohou

Číst článek

Húsíové mají od roku 2014 v rukou hlavní město Saná, ale arabská koalice kontroluje vzdušný prostor nad Jemenem a moře v jeho okolí. Uvalila na území ovládané šíity blokádu, což komplikuje zásobování základním zbožím i pohonnými hmotami.

Dohoda o příměří zahrnuje výměnu stovek vězňů včetně 16 Saúdských Arabů a tří Súdánců a také bratra jemenského prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího, který je v rukou šíitů do roku 2015. Znepřátelené strany v Jemenu si naposledy vězně vyměnily roku 2020. Šlo tehdy o 1000 lidí a výměna byla dohodnuta při mírových jednáních roku 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme