Jemenské rozhovory o odchodu prezidenta uvízly na mrtvém bodě

V Jemenu se zastavily rozhovory o odchodu prezidenta Sáliha z čela země. Oznámili to představitelé opozice. Sálih v sobotu řekl, že je připravený třeba během několika hodin rezignovat, když se podaří zajistit předání moci do správných rukou. Později opozice informovala, že není jisté, kdy se rozhovory obnoví. Sálih stojí v čele Jemenu 32 let a od ledna jeho odchod požadují desítky tisíc Jemenců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh | Zdroj: ČTK

O hladkém předání moci jedná s prezidentem generál Alí Mohsen, který se přidal k opozici. Sálih si stěžuje, že jeho odpůrci stále stupňují požadavky a že mu to znemožňuje odejít z úřadu se ctí.

Americký ministr obrany Robert Gates řekl, že Sálihův pád nebo nástup nového slabého vůdce by představoval skutečný problém. Jak dodal, Sálihův režim je pro Spojené státy důležitým spojencem v boji proti teroristům z Al Kajdy.

Deník Washington Post napsal, že Američané do Jemenu vyslali desítky tajných agentů a elitních vojáků, aby těm Sálihovým pomáhali v boji proti teroristům.

Katka Brezovská, Martina Hanáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme