Jemenský prezident Sálih podstoupil ošetření ve vojenské nemocnici

Jemenský prezident Sálih podstoupil ošetření ve vojenské nemocnici. S odvoláním na vládnoucí stranu to uvedla televize Al-Arabíja. Zranění utrpěl během bombardování prezidentského paláce. Jemenská státní agentura a vládní činitelé tvrdí, že první muž Jemenu je v dobrém stavu a ještě během dneška přednese státní projev. Při útoku zahynuli tři strážci a zraněno bylo sedm vysokých vládních činitelů. O útoku a o situaci v zemi mluvil ve večerních Ozvěnách dne Patrik Marschal, šéfredaktor internetového portálu o Jemenu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih | Zdroj: Reuters

Ví se něco bližšího o okolnostech útoku na prezidentský palác?

Útok byl veden na mešitu, která se nachází v areálu prezidentského paláce, nejedná se o novou mešitu, kterou si prezident nechal postavit. Je to jeho soukromá mešita. Dopadly na ní dvě rakety. Při útoku byla minimálně zraněna prezidentova ochranka, také předseda vlády, předseda parlamentu a údajně byl lehce na hlavě zraněn prezident Sálih. Prezidentský palác vydal prohlášení, že během několika hodin pronese prezident projev k národu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Marschal.mp3

Každopádně k útoku došlo. Došlo k útoku v metropoli, na budovu, u které se dá předpokládat velice přísný režim ochrany. O čem to vypovídá?

Vypovídá to o tom, že útok byl veden velmi sofistikovaně a nejspíš se jedná o někoho, kdo se pohyboval velmi blízko prezidentovi nebo armádě.

Kdo bojuje proti prezidentu Sálihovi?

V současné době vede všechny boje klan šejchů Al Ahmarů, který zastupuje jednu z opozičních stran Islah. Ale o tomto útoku se spekuluje, že ho možná provedl některý z přeběhlých generálů.

Dá se vysvětlit, co vlastně povstalci chtějí? Jaké jsou jejich požadavky a cíle?

Demonstrace, co začaly asi před čtyřmi měsíci, jsou prosté. Lidé chtějí změnu režimu, který je zkostnatělý, prohnilý, chtějí novou krev do vedení, chtějí více demokracie. Nicméně nyní - podle charakteru a vývoje boje, se jedná o mocenský boj. To znamená, že se někdo snaží svrhnout prezidenta Sáliha a nejspíš převzít nadvládu v zemi.

Jaké je postavení prezidenta Sáliha? Kdo ho podporuje?

O tom se velmi spekuluje. Pokaždé, když prezident svolá své příznivce nebo demonstraci ke svému paláci, tak přijde řádově milion lidí. Podporu mas měl velmi širokou, podotýkám předtím, než začaly boje v Saná mezi prezidentem a šejchem Al Ahmadem. Obávám se, že v poslední době opadla.

Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme