Jemenský prezident Sálih zřejmě podepíše smlouvu o předání moci

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih se dnes napočtvrté pokusí podepsat dohodu o předání moci. Navzdory slibu už totiž třikrát na poslední chvíli odmítl dohodu podepsat. Dnes ráno ale Sálih nečekaně přicestoval do Saúdské Arábie, a podle emisara OSN v Jemenu se jeho podpis na smlouvě objeví ještě dnes večer. Jemenská opozice už dohodu parafovala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih při projevu v dubnu 2011

Jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih při projevu v dubnu 2011 | Foto: Hani Mohammed | Zdroj: ČTK

Sálih zatím dohodu vždy odmítl podepsat s tím, že on je tím správným mužem pro Jemen a nevidí nikoho, komu by moc v zemi mohl předat. Prý by rád odešel, ale přece nepřivede zemi na pokraj občanské války.

Podle zahraničně-politického komentátora ČRo Milana Slezáka jde ale o obyčejnou výmluvu autokratů. Nejdříve se prý Sálih musí vzdát moci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé na Rádiu Česko byl zahraničně-politický komentátor ČRo Milan Slezák

Dohodu o předání moci by mohl jemenský prezident podepsat kvůli zaručení imunity. Opozice ho totiž viní z mnoha trestných činů, a pokud se Sálih rozhodne odejít, tak teprve poté, co dostane záruky, že nebude trestně stíhán. Tato podmínka byla v dohodě zahrnuta již dříve, Sálih ale vždy argumentoval právě tím, že nemá komu moc předat.

Podle Milana Slezáka bude možná moci odejít i do exilu, s bankovním kontem i příbuznými. Sálihův syn i jeho synovci mají vlivné postavení v armádě, a tak je podle Slezáka nepravděpodobné, že by po předání moci zůstali v zemi.

Moc by měl Sálih předat zástupci, který řídil Jemen už v době, když byl jemenský prezident na léčení v Saúdské Arábii. V červnu byl totiž zraněn při pokusu o atentát.

I nový prezident by ale byl podle Slezáka pouze přechodný. Země totiž míří buď k předčasným volbám, nebo k občanské válce. Navíc by Sálih po předání moci mohl ještě tři měsíce zůstat čestným prezidentem. Významná část armády ho také stále ještě poslouchá.

Několikaměsíční protesty připravily v Jemenu o život 950 lidí a 25 tisíc zranily. Nahrály tak jemenské odnoži Al-Káidy.

Ozbrojenci, o kterých se říká, že jsou ve spojení s Al-Káidou, se zmocnili některých vesnic a měst. Na ovládnutí celého Jemenu je ale podle Slezáka mezi nimi příliš mnoho rozporů.

Na severu země jsou šíitští povstalci, kteří by se rádi odtrhli. Jsou zde také jednotlivé kmeny, které čekají na příležitost. Na jihu také operují socialističtí separatisté, kteří by chtěli samostatný jih Jemenu jako dříve.

Milan Slezák, Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme