Jemenský výbuch prošetří Američané

Zatímco hlídkové čluny jemenského námořnictva křižují kolem výbuchem poškozené americké vojenské lodi Cole Arleigh Burke, množící se vyšetřovatelé ze Spojených států se snaží zjistit, zda se jednalo o teroristický útok, jak jsou o tom přesvědčeni američtí představitelé, nebo o náhodný incident, jak tvrdí jemenské vedení. V přístavu Aden je dnes očekáváno několik desítek agentů FBI, odborníků Pentagonu, expertů na výbušniny a dalších osob, aby se připojili k vyšetřovatelům, kteří jsou už na místě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jejich úkolem je „radit, asistovat a vyhodnocovat" šetření, které bylo zahájeno téměř okamžitě po čtvrtečním výbuchu, při němž zahynulo podle dosavadních zpráv 17 námořníků a dalších 30 bylo zraněno. Těla mrtvých Američanů budou dopravena přes Německo na domovskou základnu lodi v Norfolku ve Virginii, kde jsou plánovány smuteční akce na středu.

Představitelé USA jsou přesvědčeni, že šlo o sebevražedný teroristický útok. Západní diplomaté v Jemenu tvrdí, že výbuch byl akcí dobře organizované skupiny s kontakty v adenském přístavu. K zodpovědnosti za útok se podle agentury AP nepřihlásila žádná „důvěryhodná" organizace. Nicméně vůdce arabské militantní skupiny Al-Muhajiroun se sídlem v Londýně Umar Bakrí Muhammad včera oznámil, že se mu telefonicky k útoku přihlásila jemenská extremistická skupina Muhammadova armáda, dříve údajně známá aktivitami pouze v Čečensku a Dagestánu. Bakrí má úzké napojení na saúdskoarabského milionáře Usámu bin Ládina, obviňovaného ze zodpovědnosti za teroristické útoky po celém světě.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme