Jemenští diplomaté a důstojníci přecházejí k opozici

Nedávnému vývoji v Libyi se teď začíná velmi podobat situace v Jemenu. I tamní vládnoucí režim prezidenta Sáliha opouštějí diplomaté a přední generálové. Přidávají se k opozici, která už od ledna požaduje více politické svobody a hlavě prezidentovu rezignaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh

Jemenský prezident Ali Abdullah Saleh | Zdroj: ČTK

Dosavadní činitelé vládnoucího režimu se začali k Sálihovi otáčet zády po krvavém útoku na demonstranty, při kterém v pátek zahynulo více než 50 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v arabském světě mluvila na Radiožurnálu komentátorka a novinářka Pavla Jazairiová

Prezident se od útoku distancoval a v neděli se ještě pokusil otupit kritiku sesazením celé vlády.

Prezidenta přesto opustilo už osm velvyslanců zastupujících Jemen v OSN, v Číně i v důležitých arabských zemích. K opozici se přidalo i 13 poslanců.

Daleko důležitější ale je, že tak učinily i vlivné jemenské kmeny a hlavně pět generálů. Jako první mu vypověděl poslušnost vlivný velitel Alí Muhsin al-Ahmar. K němu se pak přidaly nejméně čtyři další generálové. Některé armádní jednotky dokonce začaly chránit opoziční demonstranty před dalšími útoky.

Prezident Sálih vládne už 32 let a před malou chvílí prohlásil, že za ním pořád stojí většina národa. Ozývají se ale hlasy, že s dezercemi generálů se jeho politický osud naopak definitivně zpečetil. Armáda ale varovala, že tvrdě zakročí vůči tomu, co označila ‚pučem proti demokracii‘.

Podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Jemenu Miroslava Boroně je teď v Saná klid a budoucnost desítky let vládnoucího režimu je nejistá:

„Jak jsem pochopil z tisku, prozatímní vláda by měla během měsíce vytvořit nějaké podmínky pro jeho odchod.“

„Situace v Jemenu je nesmírně komplikovaná. Jemen byl rozdělený, do jisté míry jsou tam kmenové třenice, jih je chudší než sever, proniká tam Al-Kajda, tamní mládež je islamisticky orientovaná. Jednu věc víme určitě, lidé nechtějí tamější vládu, ale jak se věci budou vyvíjet není jasné,“ uvádí komentátorka a novinářka Pavla Jazairiová.

Milan Kopp, Martin Dorazín, Břetislav Tureček, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme