Jemenští šíité veřejně popravili devět lidí. Odsoudili je za podíl na vraždě jejich vůdce

Jemenští šíitští povstalci v metropoli Saná popravili devět lidí usvědčených za podíl na zabití jednoho z vůdců šíitů Sáliha Sammáda. Podle šíitů byl zabit v roce 2018 při útoku bezpilotního letadla arabské koalice, jíž velí Saúdská Arábie. V sobotu o tom informovala agentura AP.

Saná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jemenští vojáci pálí v provincii Marib po šíitských povstalcích podporovaných Íránem | Zdroj: Reuters

Šíité zvaní Húsiové kvůli Sammádově smrti obvinili 60 lidí. Devět z nich v sobotu v Saná zabila popravčí četa. Ochránci lidských práv požadovali zrušení trestů smrti a poukazovali na nespravedlivý soudní proces.

Šíitští povstalci v Jemenu zaútočili na základnu arabské koalice. Zemřelo nejméně 30 vojáků

Číst článek

Mezi 60 lidmi obviněnými v souvislosti se Sammádem je i bývalý americký prezident Donald Trump a několik představitelů Izraele a zemí Perského zálivu. Podle Húsiů devět popravených provádělo špionáž ve prospěch arabské koalice. Byl mezi nimi i 17letý mladík. Popravě přihlíželo několik set lidí, většinou šíitů, lidé ji mohli sledovat na hlavním náměstí v Saná na velkých obrazovkách.

Příbuzní popravených vyjádřili nad vykonáním trestu a veřejnou popravou rozhořčení. „Nemohou tomu uvěřit, je to šílenství a zločin,“ řekl bratr jednoho z mrtvých Abdar Rahmán Nuah.

Příbuzná dalšího popraveného řekla, že její rodina nevěřila, že bude poprava vykonána. „Jsme v šoku, mysleli jsme si, že pouze vyhrožují,“ řekla žena, která se obávala uvést své jméno.

Vojáci arabské koalice vstoupili do jemenské občanské války rok po jejím zahájení, v roce 2015. Šíité dodnes ovládají hlavní město a část jemenského území, mezinárodně uznávaná vláda se musela přesunout na jih od Adenu. Šíity podporuje Írán, za vládou stojí arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií.

Konflikt v Jemenu si podle odhadů vyžádal kolem 130 000 obětí na životech a způsobil nejhorší humanitární krizi na světě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme