Jen letenka a pas do Kanady nestačí. Bez platné registrace vás do země nepustí

Pas a letenka při cestování do Kanady už Čechům stačit nebudou. Ode dneška se musí předem zaregistrovat na internetu. Kanada totiž zavádí takzvaný systém eTA podobně jako Spojené státy. A bez platné registrace vás do země nepustí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Toronto, Kanada | Foto: Fotobanka Pixabay

Novinka se podle odhadů kanadských úřadů dotkne ročně až tří milionů lidí po celém světě včetně Čechů.

Elektronickou registraci musí vyplnit každý, kdo do země cestuje letecky nebo tam jen přestupuje. Online dotazník je navíc zpoplatněný.

„Toto elektronické cestovní povolení je obdobné jako systém ESTA používaný ve Spojených státech amerických. Stojí 7 kanadských dolarů, tedy přibližně 130 korun českých,“ upozorňuje Kateřina Petříčková z Asociace cestovních kanceláří a agentur.

Přehrát

00:00 / 00:00

O elektronické registraci pro vstup do Kanady mluvila ředitelka konzulárního odboru ministerstva zahraničí Markéta Meissnerová

Pasažéři budou muset vyplnit elektronický formulář ještě před cestou. "Najdou si webovou stránku kanadského imigračního úřadu, kde se zaregistrují. Připraví si k tomu pas a mezinárodní platební kartu, protože budou muset zaplatit poplatek,“ říká Markéta Meissnerová, ředitelka konzulárního odboru MZV.

Kromě jména a adresy musí lidé vyplnit, kam hodlají cestovat, kdy pojedou, kolik peněz budou mít na účtu nebo jestli netrpí nakažlivou nemocí. Dotazník je v angličtině. Jeho vyplnění zabere zhruba deset minut.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé, kteří se chystají do Kanady, budou kromě pasu a letenky potřebovat i platnou registraci. Více v reportáži Zuzany Švejdové

„Registrace probíhá v řádu několika minut, nicméně nejzazší doba pro zpracování může být až 72 hodin. Takže bychom doporučili zaregistrovat se nejlépe několik dní před odjezdem,“ říká Meissnerová a doplňuje:

„Myslíme si, že současně s rezervováním nebo zakoupením letenky je možné tuto registraci provést a bude všechno v pořádku.“

Víza - vízová povinnost pro občany ČR | Foto: Český rozhlas

Podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří se právě tahle novinka může podepsat i na menší chuti lidí cestovat:

„Cestující do Kanady budou mít komplikovanější život. Předpokládáme, že elektronické registrace některé lidi od cesty do Kanady odradí. Pokles může dosáhnout až 10 procent oproti současnému stavu.“

Co by naopak mohlo Čechy k cestování povzbudit, jsou levnější letenky. Jejich ceny by navíc ještě letos mohly klesnout.

„Trend klesajících cen můžeme čekat i letos. Loňská průměrná cena byla ve výši 18 140 korun, letos lze zakoupit letenku na přímé spoje v určitých termínech už od necelých 12 000. Kromě zvýšených kapacit tomu nahrává i doposud nízká cena ropy,“ potvrzuje Josef Trejbal ze společnosti Letuška.cz.

Podle něj je zájem o Kanadu mezi Čechy každým rokem větší. Loni společnost prodala dokonce rekordních dva tisíce letenek, tedy skoro o čtvrtinu víc než rok předtím. Větší zájem potvrzuje i majitel cestovní kanceláře America Tours Michal Kužel. Každý rok do země vypraví stovky klientů.

„Potom, co Kanada zrušila víza - potřetí v naší novodobé historii - jezdí Čechů poměrně hodně. Hlavně z Kanady je letos zájem o východní pobřeží. Zájezd se pohybuje mezi 60 až necelými 80 tisíci korunami. Jde o dvoutýdenní zájezd, který vlastně všechno zahrnuje," prozrazuje Kužel.

Cestování do Kanady navíc bude od letošního roku ještě dostupnější, přibudou totiž další přímé linky. Celkem jich bude už pět - čtyři do Toronta a jeden spoj do Montrealu.

ČRo, Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme