Jen náhoda zachránila vzácné listy básníka Percy Bysshe Shelleyho

Ve starém kufru v jednom londýnském domě nalezené dopisy měly skončit na bleším trhu, ale jejich majitelka se přece jen odhodlala požádat o radu odborníka, a to se jí vyplatilo - dopisy jsou mimořádně cenné! Jsou to dopisy básníka Percy Bysshe Shelleyho, přední osobnosti romantického hnutí ze začátku devatenáctého století.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dopisy

dopisy | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Objevila je v zaprášeném kufru jedna Angličanka, která zdědila dům i s kufrem po dvou starých mládencích v jižním Londýně. Dopisy jsou součástí korespodence, kterou měl Shelley a jeho přítel a životopisec Thomas Jefferson Hogg s Ralphem Wedgwoodem z rodiny výrobců světoznámého porcelánu.

Korespondence je z let 1810 až 1811, kdy Shelley studoval na oxfordské univerzitě, odkud byl vyloučen za sepsání brožury s obhajobou ateismu, kterou spolu s Hoggem nabízel představeným univerzity a biskupům. Tato brožura nazvaná Potřeba ateismu se stala jedním z pilířů Shelleyho tvorby a objevená korespondence z doby její přípravy poskytuje zajímavý úhel pohledu na Shelleyho tehdejší názory.

Shelley byl přítelem lorda Byrona, s nímž žil několik let v Itálii v době, kdy byl podruhé ženat s Mary, autorkou Frankensteina. Právě v Itálii Shelley vytvořil valnou část svých stěžejních děl, jako jsou Maska anarchie a Adonais. V rozbouřeném moři nedaleko Livorna se nakonec utopil ve věku třiceti let spolu s kamarádem Edwardem Williamsem.

V jednom z objevených dopisů Shelley zpochybňuje existenci Ježíše Krista. Píše: "Kristus nikdy neexistoval....pád člověka, celá látka pověry, kterou podporuje, nemůže získat kredit filosofů". Tolik Shelley.

Nicméně čtenářská encyklopedie Williama Rose Beneta uvádí, že Shelley nikdy nebyl opravdovým ateistou, pouze odmítal ortodoxní křesťanství a vždy se hlásil k ideji jakéhosi všeprostupujícího věčného Ducha.

Shelleyho dopisy budou na prodej v aukci firmy Christies 8.června, odhadní cena třicet tisíc liber, a spolu s nimi se bude vydražovat například dopis Kryštofa Kolumba z roku 1494, v němž oznamoval svůj vstup do Nového světa.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme