‚Tažení na Tripolis prohlubuje utrpení.‘ Generální tajemník NATO vyzval k politickému řešení konfliktu v Libyi

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu uvedl, že Severoatlantická aliance je velmi znepokojena nejnovějšími boji v Libyi, a zdůraznil, že pouze politické řešení konfliktu může této severoafrické zemi přinést mír a stabilitu.

Tripolis/ Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Český rozhlas

„Neexistuje žádné vojenské řešení situace v Libyi,“ uvedl Stoltenberg v prohlášení, zatímco u Tripolisu eskalovaly boje mezi vojsky věrnými mezinárodně uznávané vládě a samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara, která podporuje konkurenční vládu na východě země.

Po pádu diktátora občanská válka. Proč se bojuje o Tripolis a kdo chce vládnout v Libyi?

Číst článek

„Pokračující vojenská operace a tažení na Tripolis prohlubují utrpení libyjského lidu a ohrožují životy civilistů,“ uvedl Stoltenberg a vyzval všechny strany konfliktu, aby podpořily pokračování mírových jednání pod záštitou OSN.

Střety u letiště i v centru

Haftar, který od 4. dubna vede tažení LNA na Tripolis, ve středu oznámil, že se jeho vojáci zmocnili kasáren vojáků věrných vládě asi 50 kilometrů jižně od Tripolisu. Několik vojáků věrných vládě LNA rovněž zadržela a zkonfiskovala jejich zbraně.

Stoltenberg: Síla NATO je v tom, že stojíme při sobě. A dokážeme se přizpůsobit, když se svět mění

Číst článek

Zpravodaj AFP mezitím informoval o střetech u mezinárodního letiště v Tripolisu, které není využíváno od roku 2014, zatímco zpravodaj Reuters napsal, že slyšel střelbu i v centru metropole.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu a mezinárodní humanitární organizace se obávají, že nejnovější násilnosti představují další hrozbu pro civilisty.

Nejméně 4500 obyvatel Tripolisu podle OSN své domovy opustilo a přemístilo se do bezpečnějších oblastí, velká část civilistů ale zůstala v hlavním městě uvězněná. Nejnovější boje již mají desítky obětí a bezmála 200 zraněných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme